روسیه و اتحادیه اروپا از ایران خواستند به تعهدات خود در پرونده اتمی پایبند باشد

در دیدار لاوروف و اشتون در بروکسل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار احترام ایران به تعهدات بین المللی اش در مناقشه اتمی شده اند.

به گزارش نورالدین الفریضی خبرنگار العربیه در بروکسل، لاوروف و اشتون سه شنبه ۱۹-۲-۲۰۱۳ ضمن تاکید بر یافتن راه حلی از طریق گفت و گو برای پرونده هسته ای ایران، احترام تهران به تعهدات بین المللی اش را اساس این راه حل بر شمردند.

این درحالی است که دور گذشته مذاکرات هسته ای میان ایران و آژنس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته در تهران بی نتیجه پایان یافت.

هدف از این مذاکرات دست یابی به توافقی جدید میان ایران و آژانس برای ''شفاف سازی'' برنامه اتمی ایران است.

غرب ایران را متهم به تلاش برای ساخت سلاح اتمی می کند. ایران اما بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

از جمله اهداف این مذاکرات می توان به تلاش آژانس برای کسب موافقت ایران برای بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از پایگاه نظامی پارچین در تهران نیز اشاره کرد.

هرمان ناکرتس معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از تهران، در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: ''آژانس به ادامه مذاکرات با ایران پایبند است اما به زمان نیاز دارد تا درباره شیوه تحرک بعدی خود فکر کند.''

وی افزود:'' دو طرف نتوانستند متن توافقنامه به توافق برسند. زمانی برای برگزاری جلسه بعدی مشخص نشد.''

ایران و آژانس از چند ماه پیش تاکنون چند مرحله مذاکره را در تهران و وین انجام داده بودند ولی هیچ کدام منجر به نتیجه نشد.

ایران همچنین چند دور مذاکره بی نتیجه با گروه ۵+۱ داشته است. این گروه را آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور دائم عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل می دهد. کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نماینده گروه ۵+۱ در مذاکره با ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید