رفع فیلترینگ سایت فارسی "صدای روسیه" در ایران پس از دو هفته

با صدور بیانیه ای اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رادیو "صدای روسیه" اعلام کرد که سایت بخش فارسی اش پس از دو هفته فیلترینگ در ایران، رفع فیلتر شد.

برپایه بیانیه ای که سایت بخش فارسی رادیو "صدای روسیه" منتشر کرده، رفع فیلتر از این سایت پس از اعتراض مسکو و صدور بیانیه ای مبنی بر این که احتمال دارد این اقدام بر روابط میان روسیه و ایران تاثیر بگذارد، صورت گرفته است.

"صدای روسیه" یک رسانه دولتی است.

یک خبرنگار ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، به العربیه گفته است که رفع فیلتر از سایت تنها در تهران صورت گرفته و او که ساکن بوشهر است، نمی تواند وارد این سایت شود.

پیشتر سایت فارسی "صدای روسیه" اعلام کرده بود: " از 13 فوریه دسترسی به بخش فارسی سایت رادیو دولتی "صدای روسیه" ممنوع شده است."

بنا بر این بیانیه "اکنون دسترسی به سایت در ایران تنها از طریق فیلتر شکن های خصوص مانند وی پی ان و یا سرویس های پروکسی امکان پذیر است که معمولا کاربران ایرانی برای دور زدن ممنوعیت های دولتی برای دسترسی به سایت های فیلتر شده غربی استفاده می کنند."

این بیانیه خاطرنشان کرده بود: "هیچ گونه هشدار و یا تذکری از جانب ایران به رادیو ارسال نشده است. دلایل بلوک کردن سایت رادیو دولتی روسیه در درخواست مربوطه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران فرستاده شده است. جواب رسمی فعلا دریافت نگردیده."
این بیانیه تاکید کرده بود: "لازم به یادآوری است که موضوع مذکور می تواند تاثیر منفی در ارتباطات دوستانه ایران و روسیه داشته باشد ، ارتباطاتی که در سطح بالایی قرار داشته و به ویژه تعجب برانگیز است از آن جهت که بخش فارسی صدای روسیه ، رسانه ای کاملا دولتی است و معمولا موضع بی طرفانه در قبال ایران دارد."

شایان ذکر است که رادیو صدای روسیه اخیرا سخنان برخی از تحلیلگران روس از جمله آلکسی ماکارکین نایب رئیس مرکز فناوری سیاست در مسکو را منتشر کرده بود که طی آن به گروه حزب الله ایران تاخته و آن را حزب کوچک توصیف کرده بود. او همچنین با اشاره به سخنان محمد باقر خرازی رئیس این حزب که از عزم خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته بود اظهار داشته است که خرازی از پشتوانه مردمی برخوردار نیست و اندیشه هایش با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تعارض است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید