ایران و آمریکا از مذاکرات قزاقستان اظهار رضایت کردند

در پایان دور دوم گفتگوها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مذاکرات اتمی بین ایران و گروه 1 + 5 روز چهارشنبه در حالی در آلماآتای قزاقستان پایان یافت که سعید جلیلی رئیس هیئت ایرانی آن را موفقیت آمیز خوانده و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفتگوها را "مفید" توصیف کرده است.

او پس از پایان مذاکرات به خبرنگاران گفت:" پاسخ گروه ۱+۵ به پيشنهادهای ایران، واقع بينانه تر از گذشته بود." جلیلی در عین حال با توقف غنی سازی اورانیوم مخالفت کرد.

از سوی دیگر جان کری تاکید کرد قدرت های بزرگ و ایران گفتگوهای مفیدی انجام دادند و درصورتیکه ایران جدی باشد ممکن است به توافق درازمدت برسیم.

کری که برای دیدار با فرانسوا اولاند به پاریس سفر کرده است بار دیگر خواستار مذاکره مستقیم و دوجانبه بین تهران و واشنگتن شد.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون یک روز پیش از آغاز گفتگوها پیشنهاد کرده بود در صورت همکاری ایران با قدرت های بزرگ ، تحریم های بانکی ، فروش طلا و برخی از بخش های پتروشیمی محدودتر می شود.

گروه 1 + 5 به ایران پیشنهاد داده است اورانیوم غنی شده به نسبت 20% به خارج منتقل شود و این کشورها متنعهد می شوند سوخت مورد نیاز این کشور را تامین کنند ، همچنین این کشورها از ایران خواسته اند غنی سازی در تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم را متوقف کند.

به دنبال تحریم های نفتی و بانکی علیه ایران این کشور طی ماه های گذشته با بحران بی سابقه ای مواجه بوده است.

صادرات نفت که عمده ترین منبع درآمدهای ارزی در ایران این است به کمتر از نصف رسیده است و به دنبال آن قیمت دلار در برابر واحد پول ایران به شدت افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید