ایران در تورم رتبه نخست منطقه و ششم جهان را کسب کرد

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با بررسی موقعیت شاخص‌های اقتصادی کشورهای جهان اعلام کرد ایران از نظر تورم رتبه اول منطقه و ششم جهان در سال 2012 را کسب کرده است.

در ادامه این تحقیق فهرستی از کشورهای جهان که بیشترین نرخ تورم در سال گذشته میلادی داشته‌اند،ذكر شده است که بر اساس آن کشورهای بلاروس، اتیوپی،‌ونزوئلا، اوگاندا، سودان، جمهوری اسلامی ایران،‌ تانزانیا، جمهوری یمن، گینه، مغولستان، جمهوری تیمور شرقی و ازبکستان به ترتیب رتبه‌های اول تا دوازدهم را به خود اختصاص داده اند .

جمهوری اسلامی ایران با نرخ تورم 21/8 درصد رتبه ششم جهان در داشتن بالاترین نرخ تورم در سال 2012 را به خود اختصاص داده است.

در ادامه در این گزارش آمده است: " پیش بینی می‌شود کشور بلاروس با 65.95 درصد دارای بیشترین نرخ تورم در سطح جهان باشد و کشورهای اتیوپی،‌ ونزوئلا و اوگاندا در رتبه بعدی قرار گیرند. همچنین از لحاظ رتبه بندی کشورهای منطقه کشور ایران با نرخ تورم 21/8 درصد در رتبه اول قرار دارد و پیش بینی می شود این کشور با داشتن تورمی معادل 21/8 درصد در جایگاه ششم کشورهای با نرخ تورم بالا در سطح جهان قرار داشته باشد."

این گزارش می افزاید در مقایسه با میانگین کشورهای منطقه از نظر تورم در سال 2012 تورم درایران 3/4 برابر میانگین کشورهای آسیای جنوب غربی است‌؛ از این نظر اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی مرتبط با هدف گذاری کاهش نرخ تورم لازم است، به ویژه این که رابطه مستقیمی بین تورم و درصد خانوارهای زیر خط فقر وجود دارد.

با توجه به وضعیت موجود کارشناسان معتقدند که در سال جاری نرخ رشد تورم در ایران از نرخ سال گذشته بالاتر برود.

لازم به یادآوری است که اقتصاد ایران بر اثر پافشاری مقامات این کشور به ادامه برنامه هسته ای ازتحریم های شدید بین المللی رنج می برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید