آمانو: ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد از مجتمع پارچین بازدید کنند

ضمن تاکید بر عدم پیشرفت در مذاکرات با تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که جمهوری اسلامی ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد از مجتمع نظامی پارچین در نزدیکی تهران بازرسی کنند.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی گمان می کنند که در مجمتع پارچین فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح اتمی روی داده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که آمانو در یک سخنرانی در شورای حکام آژانس که ۳۵ کشور در آن عضویت دارند ، گفته است: ''می توانم بگویم که در مذاکرات اتمی با ایران پیشرفت حاصل شده است.''

غرب ایران را متهم به تلاش برای ساخت سلاح اتمی می کند. ایران اما بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد. در همین زمینه آژانس بین المللی انرژی اتمی سعی می کند درباره فعالیت های هسته ای ایران تحقیق کند.

آمانو گفت که آژانس همچنان به انجام گفت و گو های سازنده پایبند است اما مذاکرات باید ''بر روی نیاز به تحقق نتایج ملموس'' متمرکز شود.
آمانو تاکید کرد: ''صدور مجوز ورود بارزسان به مجتمع پارچین گامی مثبت خواهد بود که آمادگی ایران را برای تعامل با آژانس نشان می دهد.''

منابع اطلاعات غربی می گویند که ایران در مجتمع پارچین اقدام به انجام آزمایش های مرتبط با فعالیت های اتمی می کند. ایران با تاکید بر این که مجمتع پارچین نظامی است و ارتباطی با فعالیت های اتمی ندارد، تاکید می کند که به بازرسان اجازه ورود از این مجتمع را نمی دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید