کاترین اشتون خواستار توقف حکم اعدام 5 فعال عرب اهوازی شد

ضمن اظهار نگرانی از احتمال قریب الوقوع اجرای حکم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه خواستار توقف اجرای حکم اعدام 5 فعال فرهنگی عرب اهوازی شد.

دیوان عالی کشور اخیرا حکم اعدام محمد علی عموری ، هاشم شعبانی ، هادی راشدی ، جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه را به اتهام محاربه با خدا و پیامبر و اقدام علیه امنیت ملی تایید کرده است.

اشتون در بیانیه خود ضمن اظهار نگرانی از احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام این افراد تاکید کرد گزارش هایی دریافت کرده که نشان می دهد این فعالان عرب به شکل ناعادلانه محاکمه و مجبور به اعتراف دروغ شده اند.

او در بیانیه خود گفته است:" احتمال اعدام این مردان بسیار نگران کننده است. من از مقامات ایران می خواهم این احکام را تغییر دهد."

متهمان در دادگاه اعلام کرده اند که 9 ماه پس از بازداشت از دسترسی به وکیل محروم بودند و طی این مدت زیر شکنجه مجبور شدند علیه خود اعتراف کنند.

تلویزیون دولتی "پرس تی وی" سال گذشته اعترافات تلویزیونی هاشم شعبانی و هادی راشدی را پخش کرده بود و از زبان آنها اعلام کرد این افراد " فعالیت تروریستی" داشته اند.

هاشمی شعبانی در جلسه دادگاه به قاضی دادگاه گفته بود که ماموران او را در حوض آب گرم گذاشته و از وی اعتراف دروغ گرفته اند.

هادی راشدی نیز با لگن شکسته به به دادگاه انقلاب اهواز آوره شد و او نیز اتهام اقدام علیه امنیت ملی را رد و تاکید کرد ماموران او را مجبور کرده اند به دروغ اعتراف کند.

در بخشی از حکم آمده است متهمان به دادگاه گفته اند که شکنجه شده اند در بخشی از احکام این افراد که به دست العربیه رسیده است قاضی دادگاه تاکید کرده است که متهمان می گویند برای اعتراف تحت شکنجه قرار گرفته اند.

همزمان با صدور حکم اعدام این 5 فعال عرب ماموران امنیتی آنها را از زندان کارون به مکان نامعلومی منتقل کردند.

خانواده های آنها روز دوشنبه اعلام کردند متهمان از زندان با آنها تماس تلفنی برقرار کردند.

گروه های اهوازی طی روزهای گذشته عکس و فیلم های زیادی از فعالیت های فرهنگی این افراد منتشر کرده اند.

محمد علی عموری مهندس شیلات از دانشگاه صنعتی اصفهان از مدیران نشریه دانشجویی" التراث" بود و در سال 1999 مدیر برگزاری یک همایش فرهنگی بزرگ در مورد مردم عرب اهواز در دانشگاه صنعتی اصفهان بود.

او همچنین در رامشیر (خلف آباد) محل زندگی خود به همراه دیگر فعالان عرب چندین جشنواره فرهنگی و شعرخوانی برگزار کرده بود و برای داوطلبان شرکت در کنکور کلاس های آموزشی رایگان برگزار می کرد.

هاشم شعبانی دیگر متهم این پرونده نیز دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی و دبیر ادبیات عرب در دبیرستان های اهواز است. او سردبیر مجله دانشجویی" البصیره" به معنی "آگاهی" در دانشگاه چمران اهواز بود و در برنامه های مختلف فرهنگی شعرخوانی می کرد.

هادی راشدی نیز که فارغ التحصیل رشته شیمی در مقطع فوق لیسانس است نیز از فعالان سیاسی و فرهنگی معروف شهر خلفیه است.

جابر آلبوشوکه، سرباز وظیفه و برادر او مختار آلبوشوکه، کارگر سنگ‌ تراشی نیز به اتهام مشابهی به اعدام محکوم شده اند.

تایید حکم اعدام این افراد با واکنش های گسترده بین المللی مواجه شده است. سازمان عفو بین الملل ، دیدبان حقوق بشر، شورای حقوق بشر سازمان ملل، بریتانیا ، آلمان و چندین سازمان حقوق بشری ایرانی در خارج از کشور نیز خواستار توقف اجرای احکام اعدام 5 فعال عرب ایرانی شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید