ابوالحسن بنی صدر حمایت ایران از رژیم اسد مذهبی نیست

در گفتگو با تلویزیون العربیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

وی در پاسخ به سوالی در مورد حل مسئله اقلیت های قومی در ایران از طریق برقراری نظام فدرال تاکید کرد به شرطی که این نوع نظام با تمامیت ارضی و استقلال ایران متناقض نباشد با آن موافق است.

او تاکید کرد: "به شرطی که بر اساس تمامیت ارضی ایران و بر اساس اصل استقلال باشد و هیچ بخشی از کشور رابطه مستقیمی با قدرت خارجی پیدا نکند با آن موافق هستم."

بنی صدر تاکید کرد رژیم کنونی در ایران قابل اصلاح نیست زیرا به گفته او "محور آن بر اساس ولایت مطلقه فقیه" است و اختیاراتی که رهبر نظام دارد برای تصدی امور اجرایی ، قانونگذاری یا قضاوت نیست."

به گفته او اختیاراتی که رهبر جمهوری اسلامی ایران دارد" برای به کار بردن زور است و اگر ولایت فقیه برداشته نشود این رژیم به همین شکل باقی می ماند."

اولین رئیس جمهور ایران پس از پیروزی انقلاب 1979 تاکید کرد تغییر نظام ایران باید از داخل کشور صورت گیرد و کسانی که خواستار دخالت خارجی هستند به دنبال رسیدن به منافع خود به واسطه قدرت های خارجی هستند.

بنی صدر تاکید کرد :" آنان که این حرف ها را می زنند خودشان را لو می دهند که آدم های ضعیفی هستند. اینان طرفدار دموکراسی نیستند دمکراسی را خود مرد برقرار می کنند و نمی توان از خارج وارد کرد."

او با اشاره به جنگ عراق و افغانستان تاکید کرد:" تجربه این دو کشور جلوی چشم ماست و همچنین نمونه های دیگر ... تحول به سمت دموکراسی را مردم هر کشوری انجام می دهند."

وی تاکید کرد مردم ایران از این توانایی برخوردار هستند که خود به دموکراسی برسند زیرا به گفته او" آنها انقلاب کردند و رژیم شاه را برداشتند چرا عاجز باشند از اینکه یک رژیم را که هیچ ریشه ای در ایران و اسلام ندارد سرنگون کنند."

بنی صدر ضمن اشاره به تهدید به اقدام نظامی علیه ایران به دلیل مسئله اتمی تاکید کرد اقدام نظامی و یا تحریم بهای سنگینی برای مردم به همراه خواهد داشت.

من 25 تدبیر پیشنهاد کردم که اگر آنها بخواهند فقط به رژیم فشار بیاورند بدون اینکه مردم زیان ببینند می توانند این تدبیرها را انجام دهند... بعضی از این تدبیرها را به کار بردند اما همه آنها را انجام ندادند."

بنی صدر تاکید کرد در ماه های اول پیروزی انقلاب شرایط برای تغییر مساعد بود اما به وسیله دو عامل "کشتارهای بی رحمانه " اشتباه در ارزیابی اوضاع از سوی آنهایی که در شورای ملی مقاومت بودند" آن شرایط خنثی شد.

او تاکید کرد مبارزه باید در حد سران رژیم باقی می ماند و نباید به سطح مردم و افراد عادی سپاه منتقل می شد. اگر آن دو عامل نبود امکان تغییر میسر بود گرچه من گفته بودم این مبارزه بسیار طولانی نخواهد بود.

وی در مورد میرحسین موسوی و مهدی کروبی تاکید کرد آنها در آن دوره نقش تعیین کننده نداشتند و نقش تعیین کننده بر عهده آقای خمینی و دستیاران نزدیک او مثل هاشمی رفسنجانی ، موسوی اردبیلی و آقای خامنه ای بود."

وی در پاسخ به سوالی در مورد مواضع او نسبت به عدم نیاز به انقلابی دیگر در ایران تاکید کرد:" مردم انقلاب کردند برای حاکمیت خود ما دلیل ندارد که این تجربه را رها کنیم و یک تجربه دیگر آغاز کنیم.آقای خمینی در همین فرانسه بر حاکمیت جمهور مردم تاکید کرد و باید آن را در ایران برقرار کنیم. کافی است که این دستگاه ولایت فقیه را بردارند تا مردم ایران حاکم بر سرنوشت خود شوند."

او در این گفتگو تاکید کرد که آیت الله خمینی با تاخیر و 40 روز پس از جنبش مردم تبریز به انقلاب پیوست.
وی تاکید کرد هنگامی که آیت الله خمینی در فرانسه بود نسبت به " دیکتاتوری روحانیون" و " خطر فاشیسم مذهبی" هشدار داده بود.
او تاکید کرد در آن دوره 17 مسئله برای آقای خمینی تنظیم کردم که دو مسئله آن مربوط به هشدار از این نوع استبداد بود.

وی تاکید کرد" حتی جواب ها برای او تنظیم شد و او در مصابحه با خبرنگاران تاکیدکرد بود که ولایت با جمهور مردم است بنابر این این مسئله از دید ما حل شده بود."

به گفته بنی صدر رژیم ایران پس از پیروزی انقلاب برای ادامه استبداد روابط پنهانی با آمریکا و انگلیس برقرار کرد که این استبداد نتیجه آن است."

او به مسئله اشغال سفارت آمریکا در تهران اشاره کرد وگفت در این زمینه " چندین تحقیق در خود آمریکا انجام شده است که معلوم می کند در یک جلسه را فیلر و وزیر خارجه اسبق آمریکا توافق کردند در مورد گروگانگیری ، سپس این طرح به عنوان یک اقدام انقلابی به ایران آمد و اجرا شد... این اتفاقات در کتابی به نام "اینتر لوک" آمده و "رابرت پاری" روزنامه نگار و محقق آمریکایی نیز در این زمینه کتاب و مقاله نوشته است."

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به این اظهارات می توان گفت که آیت الله خمینی روی تانک غربی به ایران آمد به شرایط پیروزی انقلاب ایران اشاره کرد و گفت ایران و آمریکا منافع مشترک ندارند اما آنها روابط ارگانیک پیدا کردند به این معنی که آیت الله خمینی برای استقرار استبداد به ایجاد یک روابطی احتیاج داشت و از طرف دیگر آمریکا به چنین استبدادی در منطقه احتیاج داشت."
به گفته او:" از چنین سازگاری ، گروگانگیری ، اکتوبر سورپرایز ، ایران گیت و جنگ هشت ساله به وجود آمد."

بنی صدر تاکید کرد:" آقای خمینی با جنبش مردم ایران به ایران رفت ولی همین آقای خمینی که در فرانسه می گفت ولایت با جمهور مردم است... میزان رای ملت است.... برای برقراری استبداد دیگر به مردم احتیاج نداشت."

او در مورد اقدام ایران به خرید اسلحه به واسطه اسرائیل در دوره جنگ با عراق تاکید کرد :" در زمان شاه رابطه با اسرائیل برقرار بود و بودجه تاسیسات اتمی اسرائیل را ایران داده بود..بعد از آن روابط تا دوره جنگ قطع بود.. پس از کودتایی که ضد من انجام شد ، ادامه جنگ ایجاب می کرد که اسلحه بخرند بنابر این اسرائیل واسطه شد برای یک رشته از این معاملات که بخشی از آن را من افشا کردم ولی بیشتر در مسئله ایران گیت افشا شد."

او تاکید کرد در گزارش های رسمی سنا و مجلس نمایندگان آمریکا این امور مطرح شد سپس یک قاضی مستقل مسئله را بررسی کرد و معلوم شد اسرائیل واسطه فروش اسلحه آمریکایی و غیرآمریکایی به ایران بوده است."

وی تاکید کرد اسرائیل علاوه بر آمریکا ، برای فروش اسلحه انگلیسی ، آلمانی و روسی با ایران همکاری کرده بود.

او در پاسخ به سوالی در مورد انتقال اسلحه از مصر به ایران در دوره جنگ با عراق گفت:" از مصر بع لحاظ مطالباتی که ایران داشت آن زمان مقداری مهمات از این کشور وارد ایران شد. به یاد ندارم از کشور عرب دیگری اسلحه در اختیار ایران قرار گرفته بود."

او در مورد تلاش رهبران جمهوری اسلامی ایران در مورد تشکیل "کمربند شیعی" پس از پیروزی انقلاب گفت:" این مسئله در سفر یاسر عرفات به ایران مطرح شد و او هم به آقای خمینی گفت که این غیرممکن است که بگذارند شما چنین کمربندی را به وجود آورید.طبیعتا آقای خمینی اصرار بر ادامه جنگ داشت به این خاطر که فکر می کرد رژیم عراق از پا در می آید و آن کمربند سبز برقرار می شد و این 8 سال یک ملتی را گرفتار جنگ کرد که یک نسل ایرانی قربانی آن شدند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size