هشدار روسیه: پاسخ نظامی به استقرار موشک‌های آمریکایی در آلمان را بررسی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه، پنجشنبه 21 تیر، اعلام کرد برنامه‌ وزارت دفاع آمریکا برای استقرار موشک‌های دوربرد در آلمان، امنیت روسیه را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، مسکو اعلام کرد پنتاگون این اقدام را با هدف آسیب رساندن به امنیت روسیه انجام می‌‌دهد.

پنتاگون اعلام کرده است که ایالات متحده از سال 2026، استقرار سامانه‌های هجومی دوربرد در آلمان را آغاز خواهد کرد. این سامانه‌ها از تسلیحات موجود در اروپا قدرتمندتر خواهند بود.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در حاشیه دهمین نشست پارلمانی گروه «بریکس» گفت: «این اقدامات در درجه اول با هدف آسیب رساندن به امنیت کشور ما انجام می‌شود.» او تأکید کرد که روسیه بدون واکنش احساسی و با آرامش، پاسخ نظامی مناسبی به این تهدید خواهد داد.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشینگتن، نیز اظهار داشت که برنامه‌های آمریکا برای استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در آلمان، تهدیدی مستقیم علیه امنیت بین‌المللی است و خطرات رقابت تسلیحاتی را افزایش می‌دهد. او افزود که این اقدامات آمریکا بی‌ثبات‌کننده است و تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات راهبردی جهانی محسوب می‌شوند.

حمایت‌های نظامی از اوکراین

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که متحدان آمریکا پنج سامانه دفاع هوایی از جمله چهار باتری پاتریوت و موشک‌های زمین به هوا، برای مقابله با موشک‌های بالستیک روسیه، به اوکراین ارائه خواهند کرد. آلمان، هلند، رومانی و نیز در ارائه این حمایت‌های تسلیحاتی همکاری خواهند کرد. بایدن تأکید کرد: «روسیه در جنگ با اوکراین پیروز نخواهد شد.»

ایالات متحده قصد دارد از سال 2026 موشک‌های کروز «توماهاوک» و سایر تسلیحات دوربرد را در آلمان مستقر کند. این تصمیم ، چهارشنبه 20 تیر، در حاشیه نشست «ناتو» در واشینگتن اعلام شد.

واشنگتن در اوایل سال 2019 به‌صورت یک‌جانبه از معاهده «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» خارج شد و این توافق‌نامه در اوت همان سال به پایان رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید