بزرگترین مانور نظامی یک‌ روزه چین در اطراف تایوان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان، پنجشنبه 21 تیر، اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته، 66 هواپیمای نظامی و هفت کشتی جنگی چین در اطراف این جزیره شناسایی شده‌اند. این سطح از فعالیت‌های نظامی چین در یک سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وزارت دفاع تایوان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این هواپیماها و کشتی‌ها تا ساعت شش صبح به وقت محلی (22:00 چهارشنبه به وقت گرینویچ) در اطراف تایوان مشاهده شده‌اند. از این شمار، 56 هواپیمای نظامی از خط میانه تنگه تایوان عبور کرده‌اند. این تنگه به عرض 180 کیلومتر، تایوان را از سرزمین اصلی چین جدا می‌کند.

این وزارت‌خانه تاکید کرد که نیروهای مسلح تایوان به دقت وضعیت را زیر نظر داشته و به آن واکنش نشان داده‌اند. این بزرگترین تعداد هواپیماهای نظامی چین است که در یک روز در اطراف تایوان شناسایی شده است. پیشتر در ماه مه، تایوان 62 هواپیمای نظامی و 27 کشتی جنگی را در نزدیکی آب‌ها و آسمان خود شناسایی کرده بود.

چین، تایوان را بخش جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند و اعلام کرده که در صورت لزوم از نیروی نظامی برای بازپس‌گیری آن استفاده خواهد کرد. در سال‌های اخیر، پکن فشارها بر تایپه را افزایش داده و در ماه مه، پس از به قدرت رسیدن «لای چینگ-تی» که از سوی پکن به عنوان «جدایی‌طلب خطرناک» شناخته می‌شود، مانورهای نظامی گسترده‌ای در اطراف جزیره انجام داد.

با افزایش این فعالیت‌های نظامی، تنش‌ها میان چین و تایوان به سطح جدیدی رسیده و نگرانی‌های بین‌المللی از احتمال درگیری نظامی بین دو طرف افزایش یافته است. تایوان از جامعه بین‌المللی درخواست کرده است برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، از این جزیره حمایت کنند.

تایوان همچنین اعلام کرده است که به دنبال تقویت توان دفاعی خود و افزایش همکاری‌های نظامی با متحدان بین‌المللی، به ویژه ایالات متحده آمریکا، است. به گفته تایپه، این اقدامات به منظور مقابله با تهدیدات فزاینده چین و حفظ امنیت و استقلال این جزیره صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید