استقرار موشک‌های دوربرد آمریکایی در آلمان از سال 2026

آمریکا و آلمان در بیانیه‌ای که چهارشنبه منتشر شد گفتند نمی‌توانند احتمال حمله به حاکمیت و تمامیت ارضی متحدان خود را نادیده بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران آمریکا و آلمان در جریان نشست «ناتو» که در واشینگتن دی‌سی در حال برگزاری است اعلام کردند ایالات متحده با هدف مقابله با تهدیدهای فزاینده روسیه، از سال 2026 استقرار موشک‌های دوربرد را در آلمان آغاز خواهد کرد.

به گزارش «رویترز»، دو کشور در هشداری آشکار به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، قصد دارند قوی‌ترین تسلیحات آمریکایی را از زمان پایان جنگ سرد در اروپا مستقر کنند. آنها در بیانیه‌ای که چهارشنبه منتشر شد گفتند نمی‌توانند احتمال حمله به حاکمیت و تمامیت ارضی متحدان خود را نادیده بگیرند.

در بیانیه مشترک واشینگتن و برلین آمده است که ارسال این تسلیحات به صورت گام به گام انجام می‌شود، و تسلیحات پیشرفته‌ای همچون موشک «تاماهاک»، «اس‌ام6»، و سلاح‌های مافوق صوت دوربرد به زودی در اروپا مستقر می‌شوند.

به گفته رویترز، این اقدام طبق «معاهده نیروهای هسته‌ای میان‌برد» که در سال 1987 توسط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شد ممنوع بود، اما از سال 2019 که این معاهده از میان رفت، مانعی قانونی برای آن وجود ندارد.

در عین حال، اعضای این پیمان نظامی-امنیتی غربی یکصدا از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین حمایت کردند و قول ارسال کمک‌های بیشتری به این کشور دادند. در بیانیه آنها آمده است که اعضای ناتو قصد دارند در سال آینده حداقل 40 میلیارد یورو کمک نظامی به اوکراین ارائه کنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که این روزها بابت عملکرد ضعیف خود در جریان مناظره برابر دونالد ترامپ تحت فشار است، در سخنرانی روز سه‌شنبه خود گفت که ناتو «قوی‌تر از همیشه» است، و اوکراین می‌تواند و «با حمایت کامل و جمعی ما» ولادیمیر پوتین را متوقف کند.

بایدن روز چهارشنبه گفت خوشحال است که همه اعضای ناتو متعهد شده‌اند تا پایگاه‌های صنعتی خود را گسترش دهند و برنامه‌هایی برای افزایش تولید محصولات دفاعی داخلی توسعه دهند. او گفت: «نمی‌توانیم اجازه دهیم ائتلاف عقب بماند. ما می‌توانیم و باید از هر وجب از خاک ناتو دفاع کنیم، و این کار را با هم انجام خواهیم داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید