2024 احتمالا گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بشر باشد

با متوسط دمای 1.64 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دوران پیشاصنعتی، دمای جهان بالاترین رکورد را در طول تاریخ ثبت‌شده داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس نظارت بر تغییرات اقلیمی اتحادیه اروپا اعلام کرد ماه پیش گرم‌ترین ژوئنی است که در تاریخ بشر ثبت شده است، و این احتمال را مطرح کرد که این آغاز روندی باشد که سال 2024 را به گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بشر تبدیل می‌کند.

به گفته برخی دانشمندان، آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که سال 2024 می‌تواند به عنوان گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بشر از سال 2023 پیشی بگیرد. «سازمان تغییرات اقلیمی کوپرنیک» اتحادیه اروپا در یک بولتن ماهانه اعلام کرد که از ژوئن 2023 تاکنون، 13 ماه متوالی در مقایسه با ماه مشابه در سال‌های گذشته، به عنوان گرم‌ترین ماه زمین از زمان آغاز ثبت دما رتبه‌بندی شده است.

پارسال نیز هوا به‌طور غیرعادی گرم بود، و تغییرات اقلیمی شدید منجر به حوادث غیرمترقبه و خسارات جانی و مالی در سراسر جهان شد. اینک دانشمندان می‌گویند تقریباً 95 درصد احتمال دارد که سال 2024 گرم‌ترین سال از زمان شروع ثبت دمای جهانی در اواسط قرن نوزدهم باشد.

تشدید حرارت زمین در سال 2024 تاکنون پیامدهای فاجعه‌باری در سراسر جهان به همراه داشته است. ماه پیش، بیش از 1000 نفر در جریان مراسم حج به دلیل موج گرمای بی‌سابقه جان باختند. نقاط دیگر دنیا نیز چنین وضعیتی را تجربه کردند، و در دهلی نو در هند و در یونان، مردم و گردش‌گران خارجی قربانی گرمای وحشتناک شدند.

دانشمندان مجموعه داده‌های سازمان تغییرات اقلیمی کوپرنیک که گردآوری آن از سال 1940 آغاز شده است را با داده‌های دیگر مقایسه کردند، و متوجه شدند که ماه پیش، گرم‌ترین ماه ژوئن از دوران پیشاصنعتی در قرن نوزدهم بوده است.

به گفته سازمان تغییرات اقلیمی کوپرنیک، طی 12 ماه منتهی به ژوئن امسال، با متوسط دمای 1.64 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دوران پیشاصنعتی، میانگین دمای جهان بالاترین رکورد را در طول تاریخ ثبت‌شده بشر داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید