سازمان «ناتو» از آغاز تحویل جنگنده‌های «F-16 » به اوکراین خبر داد

آنتونی بلینکن: اگر با توسعه‌طلبی‌های پوتین مقابله نشود آنچه اکنون در اوکراین در حال وقوع است ممکن است در شرق آسیا نیز تکرار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با برگزاری اجلاس رهبران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در واشینگتن، اعضای این پیمان نظامی، چهارشنبه 20 تیر آغاز روند تحویل جنگنده‌های «اف-16» به اوکراین را اعلام کردند.

در افتتاحیه این اجلاس سران «ناتو»، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که «جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اوکراین، وحدت ناتو را تقویت کرده است.»

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت که تحویل دادن جنگنده‌های «اف-16» به اوکراین، ولادیمیر پوتین را در برابر این واقعیت قرار می‌دهد که او در برابر اوکراین و بیش از ما پایدار نخواهد ماند، و اگر [به جنگ] ادامه دهد، آسیب‌هایی که به روسیه و منافع آن وارد می‌شود «تنها عمیق‌تر» خواهد شد.

بلینکن در ادامه افزود: «سریعترین راه برای رسیدن به صلح فقط از طریق یک اوکراین قدرتمند است».

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه سخنان خود هشدار داد که اگر با توسعه‌طلبی‌های پوتین مقابله نشود آنچه اکنون در اوکراین در حال وقوع است ممکن است در شرق آسیا نیز تکرار شود.

در همین حال، کاخ سفید چهارشنبه توضیح داد که کشورهای دانمارک و هلند ارسال جنگنده‌های «F-16 » به اوکراین را آغاز کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز به نوبه خود گفت که انتظار دارد در مورد تحویل جنگنده‌های «اف-16» بیشتر به اوکراین تصمیم‌گیری کنند.

زلنسکی، در پیامی ویدیویی که در پلتفرم «تلگرام» در خلال نشست «ناتو» منتشر شد، گفت: «امروز ما به همکاری با هم در واشینگتن ادامه می‌دهیم. به ویژه در مورد «اف-16» به زودی تصمیم‌گیری خواهد شد. ما در حال افزایش تعداد جنگنده‌های در دسترس اوکراین هستیم.»

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته درخواست اصلی اوکراین را که در تلاش برای دستیابی به برابری در آسمان با روسیه، خواهان تحویل گرفتن جنگنده‌های پیشرفته غربی است، تایید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید