حمله موشکی روسیه 36 کشته در اوکراین بر جای گذاشت

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه برای رسیدگی به موشک‌باران اخیر روسیه علیه اوکراین تشکیل جلسه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه در شدیدترین حمله موشکی خود طی ماه‌های اخیر روز دوشنبه چندین شهر اوکراین به علاوه بیمارستان اصلی کودکان شهر کی‌یف را هدف قرار داد، که به گفته مقامات اوکراینی به کشته شدن دست‌کم 36 غیرنظامی انجامید.

به گزارش «رویترز»، کی‌يف با اعلام اینکه حمله روز دوشنبه یکی از بدترین حملات موشکی تمام طول جنگ بوده است، تاکید کرد که اوکراین نیاز فوری به ارتقای پدافند هوایی خود با کمک متحدان غربی دارد.

نیروی هوایی اوکراین گفت پدافند هوایی این کشور 30 موشک از 38 موشک روسی را سرنگون کرده است. وزیر کشور اوکراین گفت 50 ساختمان غیرنظامی از جمله خانه‌های مسکونی، یک مرکز تجاری، و دو مرکز پزشکی در کی‌یف، و شهرهای مرکزی کریوی ریه و دنیپرو و ​​دو شهر شرقی آسیب دیده‌اند.

مقامات شهر کی‌یف گفتند که 22 نفر از جمله دو کودک کشته شدند و 82 نفر دیگر در موشک‌باران اصلی و حمله دیگری که دو ساعت بعد روی داد زخمی شدند. همچنین، به گفته مقامات دنیپروپتروفسک، 11 نفر در این منطقه کشته و 64 نفر زخمی شدند. فرماندار گفت پس از اصابت موشک به یک مرکز صنعتی در شهر پوکروفسک در شرق اوکراین، سه نفر کشته شدند.

دیپلمات‌های بین‌المللی به رویترز گفته‌اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به درخواست بریتانیا، فرانسه، اکوادور، اسلوونی، و ایالات متحده برای رسیدگی به موشک‌باران اخیر روسیه علیه اوکراین تشکیل جلسه خواهد داد.

دادستان کل اوکراین نیز گفت که او درباره این حملات موشکی با کریم خان، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی گفت‌وگو کرده است، و افزود دفتر وی مدارک لازم را در اختیار دیوان کیفری بین‌المللی خواهد گذاشت.

موشک‌باران روسیه یک روز قبل از آغاز نشست سه‌روزه سران «ناتو» که انتظار می‌رود ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در آن شرکت کند، و جنگ در اوکراین یکی از محورهای اصلی آن خواهد بود، رخ داد. زلنسکی گفت اوکراین تلافی خواهد کرد، و از متحدان غربی خواست تا به این حمله پاسخ قاطع بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید