استارمر: بریتانیا می‌تواند «توافق ناقص برگزیت» را اصلاح کند

حزب کارگر استارمر پیوستن مجدد بریتانیا به بازار واحد اتحادیه اروپا یا اتحادیه گمرکی را رد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر چپ‌گرای جدید بریتانیا، روز دوشنبه با انتقاد ضمنی از سلف محافظه‌کار خود بوریس جانسون، گفت این امکان وجود دارد که بریتانیا «توافق ناقص برگزیت» را برای تسهیل تجارت با اتحادیه اروپا اصلاح کند.

به گزارش «رویترز»، استارمر که به بلفاست سفر کرده بود، پس از گفت‌وگو با رهبران ایرلند شمالی، که قوانین تجاری پس از برگزیت سال‌ها بر سیاست آن مسلط بوده است، گفت که دولت وی برای اعتمادسازی با اتحادیه اروپا ابتدا باید تغییراتی را تحت توافق فعلی اعمال کند.

نخست‌وزیر بریتانیا به خبرنگاران گفت: «ما بر این باوریم که می‌توانیم توافقی بهتر از توافق ناقصی که بوریس جانسون به خانه آورد انجام دهیم، و در حال کار روی آن هستیم. ما نمی‌توانیم روابط بهتری [با اتحادیه اروپا] داشته باشیم مگر اینکه تعهد خود را به این رابطه و توافق‌هایی که قبلاً انجام شده است نشان دهیم.»

در عین حال، حزب کارگر استارمر پیوستن مجدد بریتانیا به بازار واحد اتحادیه اروپا یا اتحادیه گمرکی را رد کرده است، اما گفته ممکن است برخی از موانع تجاری با بلوک 27 کشوری که لندن در سال 2020 از آن خارج شد برداشته شود.

استارمر در پاسخ به سوالی درباره چشم‌انداز همه‌پرسی برای اتحاد ایرلند پس از آنکه ناسیونالیست‌های ایرلندی به رهبری «شین‌فِن» به بزرگترین حزب پارلمان ایرلند شمالی تبدیل شدند، گفت در این باره بر اساس «توافق جمعه خوب»، توافق صلح سال 1998 که به سه دهه جنگ داخلی پایان داد، عمل خواهد کرد.

بر اساس توافق مذکور، در صورتی که وزیر ایرلند شمالی دولت بریتانیا به این نتیجه برسد که اکثریت مردم ایرلند شمالی خواهان خروج از اتحادیه بریتانیا هستند، لندن می‌تواند برای تعیین تکلیف رفراندوم برگزار کند.

به گفته رویترز، استارمر از اواخر هفته پیش در حال بازدید از کشورهای اتحادیه بریتانیاست. وی روز یکشنبه از ادینبرا در اسکاتلند بازدید کرد، و در ادامه تور خود روز دوشنبه به کاردیف در ولز سفر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید