کوبا: یک طرح «اقدامات تروریستی» سازماندهی شده توسط آمریکا را خنثی کردیم

وزارت کشور کوبا اعلام کرد که متهم اصلی «به طور غیر قانونی از طریق دریا وارد کوبا شده و برای انجام عملیات خشونت‌آمیز در کشور، سلاح گرم و مهمات آورده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور کوبا در بیانیه‌ای که روز یکشنبه توسط روزنامه دولتی «گرانما» منتشر شد، اعلام کرد که «یک طرح اقدامات تروریستی را که توسط ایالات متحده سازماندهی و تامین مالی شده بود» خنثی کرده است.

در این بیانیه آمده است که تحقیقات انجام شده توسط «سازمان‌های تخصصی» در وزارت کشور کوبا به دستگیری «آردن گارسیا آلوارز» به عنوان که «مجری اصلی این اقدامات بوده که در خاک آمریکا سازماندهی شده بود»، منجر شد.

بر اساس این بیانیه، آلوارز «به طور غیر قانونی از طریق دریا وارد کوبا شده و به عنوان بخشی از این طرح برای انجام اعمال خشونت آمیز در کشور، سلاح گرم و مهمات آورده است.»

این بیانیه حاکی از آن است که آلوارز در سال 2014 به طور غیر قانونی به آمریکا مهاجرت کرده است و افزود: «سایر افراد مرتبط با (طرح) ساکن در داخل کشور دستگیر شدند.»

در ادامه این بیانیه آمده است که تحقیقات وزارت کشور «از اجرای طرح‌هایی که توسط ایالات متحده تهیه، تامین مالی و هدایت شده بود، جلوگیری کرد.»

در ماه دسامبر، کوبا یک «فهرست تروریستی» منتشر کرد که شامل ده‌ها نفر و سازمان است که هاوانا آنها را به «اقدامات تروریستی» علیه کوبا متهم کرده است.

اسامی موجود در فهرست در خارج از کشور و بیشتر آنها در ایالات متحده هستند.

در میان آنها افرادی هستند که کوبا آنها را به دست داشتن در سلسه بمب‌گذاری‌ها در هتل‌های هاوانا در سال 1997 متهم می‌کند.

آنها همچنین به دست داشتن در حملات نافرجام علیه فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا(1926-2016) بین سال های 1991 تا 2001 متهم هستند.

این در حالی است که واشینگتن در ماه مه گذشته، کوبا را از فهرست کشورهایی که به طور کامل در جنگ علیه تروریسم همکاری نمی‌کنند، حذف کرد.

با این حال این کمونیستی همچنان در لیست سیاه ایالات متحده از کشورهای حامی تروریسم، که شامل ایران، کره شمالی و سوریه می شود، باقی مانده است.

ایالات متحده از سال 1962 یک محاصره تجاری و مالی بر کوبا اعمال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید