«ناتو» برای مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی روسیه به 50 تیپ جدید نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس طرح دفاعی جدید پیمان نظامی آتلانتیک شمالی «ناتو»، به 30 تا 50 تیپ رزمی جدید نیاز دارد تا بتواند با تهدیدات روسیه مقابله کند.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک منبع که جزییات دیگری از این طرح دفاعی محرمانه تازه ارائه نکرد گزارش داده که ناتو در تدارک تیپ‌های نظامی جدید است، هر تیپ متشکل از 3 تا 7 هزار نیروی نظامی است و به این ترتیب تشکیل این واحدهای نظامی، چالش بزرگی در برابر این پیمان نظامی است.

در همین حال ناتو درتدارک اصلاح توان نظامی خود در برابر تهدید حمله روسیه است تا آن را پس از حمله ارتش روسیه به اوکراین در سال 2022 ، جدی‌تر بگیرد. یک منبع به «رویترز» گفت، در این راستا، آلمان باید توان پدافند هوایی خود را چهار برابر کند.

رهبران ناتو، سال گذشته در نشست ناتو در ویلینوس، پایتخت لیتوانی، درباره نخستین برنامه دفاعی جدید خود پس از سه دهه به توافق رسیدند و از آن زمان، ناتو درحال برنامه‌ریزی برای عملی کردن آنها است.

انتظار می‌رود رهبران ناتو، این هفته در نشست خود در واشینگتن که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این پیمان برگزار می‌شود، از آخرین اطلاعات درباره اجرایی شدن این برنامه‌های دفاعی مطلع شوند.

یک مقام مسئول به «رویترز» گفته است که نیازهای ناتو برای به کارگیری نیروی نظامی جدید و سلاح‌های لازم شناسایی شده و پدافند هوایی و موشکی، تسلیحات دوربرد، تدارکات نظامی و همچنین مانور بزرگ زمینی در اولویت‌های این پیمان قرار گرفته است.

به گفته این منبع: «ناتو می‌خواهد اهداف تازه‌ای برای افزایش قدرت متحدان خود تعیین کند و به ایجاد نیروهای نظامی بپردازد که بتوانند طرح‌های عملیاتی ناتو را اجرا و با تهدیدات مقابله کنند. ما باید مطمئن باشیم که نیروی بازدارندگی ما قوی است و قدرتمند هم باقی خواهد ماند.»

راهکار ناتو برای تامین نیروی نظامی جدید هنوز مشخص نیست، ممکن است نیروهای تازه‌ای جذب شوند یا متحدان به تامین آنها از ارتش خود بپردازند.

ضعف پدافند هوایی، یکی دیگر از نواقصی است که برنامه‌ریزان نظامی ناتو آن را شناسایی کرده‌اند زیرا جنگ اوکراین اهمیت آن را برای دفاع از زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی نشان داد.

پدافند هوایی برای آلمان به عنوان یک مرکز لجستیکی و منطقه‌ای در صورت بروز درگیری با روسیه اهمیت ویژه‌ای دارد.

در زمان جنگ سرد، آلمان در خط مقدم با بلوک شرق، 36 سامانه پاتریوت داشت و پس از آن هم متکی به حمایت ناتو بوده است اما امروز فقط 9 سامانه دارد، 3 سامانه موشک‌های پاتریوت خود را هم به اوکراین هدیه داده است. در نتیجه، آلمان برای جبران ضعف پدافند هوایی به تدارک برای سفارش و خرید پاتریوت و سایر سامانه‌های دفاع هوایی پرداخته است.

پس از پایان جنگ سرد، بسیاری از متحدان ناتو، تعداد واحدهای دفاع هوایی خود را کاهش دادند زیرا تصور می‌کردند در آینده فقط با تهدیدات محدود موشکی از سوی کشورهایی چون ایران روبرو خواهند بود.

چنین تصوری با تهاجم روسیه به اوکراین که اعضای ناتو را به تلاش برای تامین کمبود پدافند هوایی و ذخایر تسلیحاتی واداشت، به شدت دستخوش تغییر شد.

توافق بر سر نخستین طرح‌های بزرگ دفاعی پس از پایان جنگ سرد که ناتو آنها را «برنامه‌های منطقه‌ای» خوانده، نشانگر تغییری شگرف در اتحاد نظامی غرب است که دهه‌ها خود را بی‌نیاز از طرح‌های بزرگ دفاعی می‌دید زیرا تصور می‌کرد با فروپاشی شوروی دیگر روسیه تهدید وجودی برای غرب نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم