بایدن بر ادامه نامزدی خود تا شکست دادن ترامپ در انتخابات آمریکا تاکید کرد

جو بایدن در پیامی خطاب به نمایندگان دموکرات: وقت آن شده است که با اتحاد و به عنوان حزبی منسجم به سوی شکست دادن ترامپ گام برداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا دوشنبه 18 تیر از نمایندگان دموکراتی که در واشینگتن برای جلسه جدید پارلمان گرد‌هم آمده‌اند، خواست تا از نامزدی او که پس از مناظره فاجعه‌بارش مقابل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، متزلزل شده است، در حمایت از او برای شکست دادن ترامپ «متحد» شوند.

رئیس‌ جمهوری آمریکا در پیامی به نمایندگان پارلمان نوشت: «به‌رغم گمانه‌زنی‌ها در مطبوعات و جاهای دیگر، عزم من برای ادامه رقابت همچنان قوی است» و افزود:«زمان اتحاد، حرکت به‌عنوان یک حزب متحد و شکست دادن ترامپ فرا رسیده است.»

بایدن دوشنبه در نامه‌ای به دموکرات‌ها در کنگره، در پاسخی متحد به متحدان کنگره که در روزهای اخیر گفته‌اند که او باید از انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا انصراف دهد، بر «تعهد قوی خود برای ماندن در رقابت‌های انتخاباتی» تاکید کرد.

نشریه «نیویورک تایمز» در این باره گزارش داد که این پیام در مهم‌ترین هفته ریاست جمهوری بایدن منتشر می‌شود، چرا که او با حمایت ضعیف قانونگذاران دموكرات و ترس فزاینده از شکست تاریخی مقابل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق و پیروانش در انتخابات نوامبر برای کاخ سفید و کنگره مواجه است.

با افزایش درخواست‌ها برای کناره‌گیری جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا از رقابت‌های انتخاباتی پس از عملکرد ناموفق او در مناظره اخیر با دونالد ترامپ، شمار شخصیت‌هایی که خواهان فعال‌سازی متمم ماده 25 قانون اساسی ایالات متحده برای برکناری او از رقابت انتخابات ریاست جمهوری و دادن فرصتی به معاونش یا یکی دیگر از نامزدهای دموکرات برای رویارویی با دونالد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر، افزایش یافته است.

از سویی اصرار بایدن به ماندن در رقابت انتخاباتی به‌رغم درخواست برخی از قانونگذاران دموكرات و شخصیت‌های برجسته این حزب برای کناره گیری او، زمینه جدیدی را برای پذیرش پیشنهاد شماری از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان جهت اجرای ماده 25 قانون اساسی آمریکا ایجاد کرده است. ماده قانونی که به موجب آن اگر اکثریت وزرای رئیس جمهوری تشخیص دهند که او به دلیل مشکلات شناختی قادر به انجام وظیفه خود نیست، مجبور به کناره‌گیری می‌کند.

قانون اساسی ایالات متحده تصریح می‌کند که در صورت فوت، استعفا یا اقرار به عدم برخورداری از سلامت روانی رئیس جمهوری، انجام وظایف ریاست جمهوری را معاون وی بر عهده می‌گیرد.

از سوی دیگر مخالفان برکناری بایدن که اغلب از حزب دمکرات هستند، خواهان خروج آبرومندانه او از نامزدی برای انتخابات هستند، آنها از دستاوردهای سیاسی چند دهه او تمجید می‌کنند و می‌گویند که اجازه نخواهند داد که شهرت سیاسی او مخدوش شود، بنابراین اقناع بایدن به کنار رفتن را بر عزل او ترجیح می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید