آلمان از پیروزی ائتلاف احزاب چپ‌ فرانسه در انتخابات استقبال کرد

واکنش مسکو به انتخابات فرانسه: امید زیادی به بهبود روابط با پاریس نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال پیروزی ائتلاف احزاب چپ‌ «جبهه مردمی جدید» و قرار گرفتن جناح راست افراطی در رتبه سوم در انتخابات فرانسه، واکنش‌های بین‌المللی به این پیروزی آغاز شده است.

روبرت هابک، معاون صدراعظم آلمان، دوشنبه 18 تیر در بیانیه‌‌ای از پیروزی ائتلاف احزاب چپ‌ «جبهه مردمی جدید» بر راست افراطی در انتخابات فرانسه استقبال کرد، اما او در عین حال نسبت به چالش‌هایی که ممکن است فرانسه نسبت به روابط خود با اروپا و آلمان با آن مواجه شود، هشدار داد.

هابک طی اظهاراتی در شهر اشتوتگارت گفت: «نمی‌توانیم موضوع را تمام‌شده در نظر بگیریم و این پرونده را ببندیم.»

روسیه نیز از طریق بیانیه‌ای از کاخ کرملین روز دوشنبه گفت که معتقد است فرانسه اراده سیاسی قوی برای احیای روابط با مسکو ندارد.

کرملین افزود که تشکیل دولت جدید فرانسه را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

انتظار می‌رفت که جناح راست افراطی دور دوم انتخابات مجلس را رهبری کند، اما پس از تشکیل «جبهه جمهوری‌خواه» توسط نیروهای چپ و لیبرال در مرکز در فاصله بین دو دور انتخابات، مانع از رسیدن آن به قدرت شد و در جایگاه سوم قرار گرفت.

قرار گرفتن احزاب چپ‌ در خط مقدم

با توجه به اینکه هیچ حزبی اکثریت مطلق را به دست نیاورد، احزاب چپ‌ «جبهه مردمی جدید» به خط مقدم می‌آید که باید در برابر چالش‌ها مقاومت کند.

نیروی میانه‌ روی وابسته به اردوگاه رئیس جمهوری مکرون در این انتخابات توانست آبروی خود را حفظ کند اما نمی‌تواند به تنهایی به کار خود ادامه دهد.

ائتلاف احزاب چپ‌ «جبهه مردمی جدید» با کسب 177 تا 198 کرسی پیش از اردوگاه مکرون، به اولین نیروی مجلس ملی تبدیل شد. اگرچه با اکثریت مطلق با 289 کرسی فاصله زیادی دارد، اما ممکن در اسرع وقت ثابت شود که این نیرو را نمی‌توان به سادگی دور زد. با این حال، حزب اصلی در جبهه ائتلاف مردمی جدید حزب چپ رادیکال به رهبری ژان لوک ملانشون است که به اعتقاد برخی کانون تنش‎های بسیاری در آینده خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید