استعفای نخست وزیر فرانسه در پی پیروزی ائتلاف چپ‌گرا

در پی نتیجه مذکور جریان راست‌گرا تا حد زیادی از ورود به دولت بازمی‌ماند، و نخست وزیر جدید باید از میان چپ‌ها انتخاب شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه داده‌های اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه نشان داد که حزب میانه‌روی «آنسامبل» امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و متحدانش در رتبه دوم قرار گرفته‌اند، و ائتلاف چپ‌گرا پیروز این دوره انتخابات است، گابریل اَتَل، نخست وزیر این کشور اعلام کرد به زودی از مقام خود استعفا خواهد داد.

به گزارش «سی‌ان‌بی‌سی»، بر اساس برآورد سازمان «ایفاپ»، ائتلاف چپ‌گرای «جبهه مردمی جدید» با کسب 180 تا 215 کرسی در رده اول، آنسامبل و متحدانش با کسب 150 تا 180 کرسی در رده دوم، و ائتلاف راست افراطی «اجتماع ملی» در رده سوم قرار می‌گیرند.

به دنبال دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه که اجتماع ملی در آن بیشترین کرسی‌ها را تصاحب کرد، تحلیلگران این احتمال را مطرح کرده بودند که جریان راست افراطی در دور دوم انتخابات نیز پیشتاز شود، و بدین ترتیب نخست وزیری به جردن باردلا، رهبر اجتماع ملی برسد.

وضعیت حاضر پارلمان فرانسه را بین سه فراکسیون اصلی تقریبا هم‌وزن تقسیم خواهد کرد که هیچ‌کدام اکثریت مطلق ندارند، و بدین ترتیب مجبور خواهند شد با هم سازش کنند. با این وجود، در پی نتیجه مذکور جریان راست‌گرا تا حد زیادی از ورود به دولت بازمی‌ماند، و نخست وزیر جدید باید از میان چپ‌ها انتخاب شود.

اتل 35 ساله که ژانویه امسال نخست وزیر شد، جوان‌ترین فردی است که تاکنون به این مقام رسیده است. وی اواخر یکشنبه شب گفت اول صبح دوشنبه استعفای خود را تقدیم مکرون می‌کند.

او افزود: «می‌دانم که با توجه به نتایج امشب، بسیاری از فرانسوی‌ها نسبت به آینده احساس اطمینان ندارند، چرا که اکثریت مطلق پارلمانی شکل نگرفته است. میهن ما در حال تجربه یک وضعیت سیاسی بی‌سابقه است.»

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، انتخابات اخیر رهبری فرانسه را کاملا تغییر نخواهد داد، چرا که بر اساس قانون اساسی، رئیس‌جمهوری می‌تواند تا آخر دوره خود حکومت کند، و مکرون تاکید کرده است که قصد دارد تا سال 2027 در مقام خود بماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید