مشارکت کم‌سابقه‌ در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد میزان مشارکت رای‌دهندگان در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه تا ظهر امروز به 26.63 درصد رسیده است.

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه صبح (امروز) یکشنبه هفدهم تیر، آغاز شد.

انتخابات هشت صبح به وقت محلی آغاز شد و در ساعت 18 به وقت محلی به پایان می‌رسد.

حزب مارین لوپن در دور نخست انتخابات پارلمانی پیروزی قابل توجهی به دست آورد که این مساله می‌تواند به تشکیل نخستین دولت راست افراطی از زمان جنگ جهانی دوم منجر شود.

ائتلاف چپ موسوم به «جبهه مردمی جدید» اعلام کرده است که قصد دارد برخی نامزدهای خود را به نفع دیگر نامزد‌های ائتلاف که اقبال بیشتری برای مقابله با نامزد راست افراطی دارد، از رقابت خارج کند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، نظرسنجی مجله «چلنجز» نشان می‌دهد که «اجتماع ملی» و متحدانش به حداکثر 220 کرسی دست پیدا می‌کنند درحالی که «جبهه نوین مردمی» 159 تا 183 کرسی خواهد داشت.

در دور اول انتخابات که 10 تیر برگزار شد، «اجتماع ملی» و متحدانش به 38 کرسی و «جبهه نوین مردمی» به 32 کرسی دست یافتند.

«اجتماع ملی» با به دست آوردن 33 درصد آرا در دور اول، درحالی پیروزی خود را جشن گرفت که فاصله چندان زیادی با رقیب اصلی خود «جبهه نوین مردمی» که به 28 درصد آرا را کسب کرده، ندارد.

برای مقابله با کسب اکثریت توسط «اجتماع ملی» و متحدان راست افراطی‌اش، 200 نامزد از ائتلاف امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که شامل احزاب راست میانه است و فقط به 20 درصد آرا دست یافته و همچنین احزاب چپ میانه، از دور دوم انتخابات به نفع «جبهه نوین مردمی» کناره‌گیری کرده‌اند، به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ معاصر فرانسه، چپ رادیکال در انتخابات مجلس فرانسه از حمایت احزاب میانه‌رو برخوردار می‌شود.

ژان لوک ملانشون رهبر حزب چپ رادیکال «فرانسه تسلیم‌ ناپذیر» از مردم خواسته است تا حتی یک رای هم برای راست افراطی به صندوق‌ها نیندازند.

احزاب چپ رادیکال خواستار بهبود وضعیت اقتصادی مردم، رفع تبعیض، بهبود شرایط کار و بهداشت زنان، تعامل بیشتر با اتحادیه اروپا و همچنین رسیدگی به وضعیت مهاجران و شهرک‌های مهاجرنشین اطراف پاریس هستند. در مقابل راست افراطی خواستار اخراج پناهجویان و سخت‌گیری برای مهاجرت، سیاست سخت‌گیرانه دربرابر اتحادیه اروپا و سایر پیمان‌های بین‌المللی، قوانین سخت‌گیرانه برای سقط جنین و همچنین افزایش قدرت بخش خصوصی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size