ریشی سوناک پس از شکست حزب محافظه‌کار در انتخابات بریتانیا استعفا کرد

سوناک: مردم بریتانیا، قضاوت واضحی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، پس از شکست حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی و پیروزی چشمگیر حزب کارگر، استعفای خود را از منصب ریاست دولت اعلام کرد.

سوناک در نشست خبری جمعه 15 تیر، از مقر دولت در «داونینگ استریت» اعلام کرد که مسئولیت این شکست را بر عهده می‌گیرد. او اضافه کرد «حزب محافظه‌کار تلاش خواهد کرد تا پس از این نتیجه، خود را بازسازی کند.»

سوناک ضمن عذرخواهی از «ناامیدکردن محافظه‌کاران»، گفت استعفای خود را به چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، ارائه خواهد کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد «کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر، را به عنوان یک مرد صادق و محترم می‌شناسد» و در تماسی پیروزی حزب کارگر را به او تبریک گفته است.

پایان 14 سال حکومت محافظه‌کاران

حزب کارگر بریتانیا در انتخابات پارلمانی پنجشنبه به پیروزی قاطع دست یافت و به 14 سال حکومت متوالی محافظه کار پایان داد و درهای «داونینگ استریت» را به روی کی‌ئر استارمر، رهبر خود گشود.

نتایج نظرسنجی منتشر شده توسط شبکه‌های تلویزیونی بریتانیا نشان می‌دهد که حزب کارگر (چپ میانه) تاکنون 268 کرسی از 650 کرسی مجلس عوام را به دست آورده است که بسیار جلوتر از محافظه‌کاران است که سهم آنها در پارلمان در بدترین نتایج انتخابات این حزب از آغاز قرن بیستم، به131 کرسی محدود می‌شود.

ریچی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، با اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام قبل از ما مه در زمانی که محافظه‌کاران در نظرسنجی‌ها حدود 20 امتیاز از حزب کارگر عقب بودند، کشور و بسیاری از اعضای حزب خود را شگفت زده کرد.

برخلاف انتخابات فرانسه که طی آن حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن در انتخابات یکشنبه گذشته به دستاوردهای تاریخی دست یافت، رای دهندگان سرخورده بریتانیایی، جناح چپ میانه را انتخاب کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید