پیروزی تاریخی حزب کارگر در انتخابات بریتانیا؛ بزرگترین شکست محافظه‌کاران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نتایج اولیه شمارش آرا در حوزه‌های مختلف رای‌گیری در انتخابات مجلس و همچنین برآوردهای رسانه‌های خبری در بریتانیا از پیروزی تاریخی حزب کارگر به رهبری کی‌ئر استارمر و معاونت آنجلا راینر خبر می‌دهد.

به گزارش «اسکای‌نیوز»، شمارش آرا بلافاصله پس از پایان زمان رای‌گیری در اغلب حوزه‌ها در شامگاه ۱۴ تیر، به پایان رسیده و برآورد شده حزب کارگر تا اینجا به ۴۱۰ کرسی از ۶۵۰ کرسی مجلس دست یافته باشد و به این ترتیب دوران حکمرانی حزب محافظه‌کار پس از ۱۴ سال به پایان رسیده است.

انتظار می‌رود نتایج کامل آرا تا صبح فردا منتشر شود و احتمالا در روزهای آینده ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا استعفا خواهد کرد و دولت حزب کارگر به نخست‌وزیری کی‌ئر استارمر پس از تایید تشریفاتی پادشاه چارلز سوم آغاز به کار خواهد کرد.

برآوردها حاکی‌ست حزب محافظه‌کار تا ساعت ۱۱ شب تنها به ۱۳۱ کرسی دست یافته است. این حزب در مجلس قبلی ۳۶۵ کرسی و اکثریت آن را دراختیار داشت.

رهبر حزب کارگر در نخستین واکنش به نتایج اولیه شمارش آرا گفت: «آینده بریتانیا درگرو آرای صندوق‌های رای است، اگر امشب به پیروزی برسیم، حزب کارگر بلافاصله برای دگرگونی‌های بنیادین دست به کار خواهد شد.» استارمر با تشکر از رای‌دهندگان برای آن‌که برنامه حزب کارگر را برای تغییر برگزیدند و به این حزب اعتماد کردند، همچین وعده داد که آینده روشنی در انتظار بریتانیا خواهد بود.

آنجلا راینر نیز در مصاحبه با اسکای نیوز نتایج اولیه را «دلگرم کننده» خواند و گفت تغییراتی که استارمر در حزب کارگر ایجاد کرد سبب اعتماد مردم به این حزب شد، راینر که احتمالا با پیروزی حزب کارگر معاون نخست‌وزیر خواهد شد، همچنین گفت: «ما سنگینی بار این مسئولیت را بردوش خود حس می‌کنیم ولی به مردم این کشور می‌گوییم که ما هر روز سخت خواهیم جنگید تا به تغییراتی که وعده داده‌ایم نائل شویم.»

براساس نتایج اولیه و همچنین برآوردهای رسانه‌های خبری بریتانیا، حزب محافظه‌کار با بدترین شکست در تاریخ سیاسی خود روبرو شده است.

رسانه‌های اجتماعی تصاویری از صدها نفر از مردم را منتشر کرده‌اند که در برابر ساختمان بی بی سی در مرکز لندن گرد آمده‌اند و نتایج سرشماری را که با پروژکتور روی ساختمان جانبی نمایش داده می‌شود تماشا می‌کنند و برخی از آنها به شادی و پایکوبی پرداخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید