ثبت بدترین نتیجه برای جدایی‌طلبان اسکاتلند در انتخابات بریتانیا

اگر نتایج به همین ترتیبی که پیش‌بینی شده است باقی بماند، حزب ملی اسکاتلند از نظر کرسی‌ها در پارلمان بریتانیا به چهارمین حزب تبدیل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمار نشان می‌دهد که «حزب ملی اسکاتلند»، جریان جدایی‌طلب اصلی اسکاتلند، در انتخابات بریتانیا بدترین نتیجه تاریخ خود را کسب خواهد کرد. حزب کارگر همچون باقی بریتانیا در اسکاتلند نیز پیروز مطلق خواهد بود، و حزب ملی اسکاتلند احتمالا تنها 10 کرسی کسب کند.

به گزارش «رویترز»، نیکولا استرجن، رهبر پیشین این حزب، روز پنجشنبه گفت که پیش‌بینی‌ها برای حزبش «تلخ» هستند، اما گفت که انتظار دارد به طور کلی درست باشند. حزب ملی اسکاتلند قبل از فراخوان انتخابات 43 کرسی داشت.

این حزب دچار یک دوره آشفتگی طولانی شده است که طی آن دو رهبر به فاصله بیش از یک سال استعفا دادند، و پلیس درباره امور مالی این حزب تحقیقاتی انجام داده است، و برخی از هواداران حزب بابت تلاش‌هایش برای برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال از بریتانیا از آن انشعاب کرده‌اند.

حزب ملی اسکاتلند پس از همه‌پرسی سال 2014 که در آن 55 درصد اسکاتلندی‌ها رای به ماندن و 45 درصد دیگر رای به استقلال از بریتانیا دادند، پشتیبانی جدایی‌طلبان را به دست آورد. این حزب از سال 2015 اکثر کرسی‌های اسکاتلند پارلمان بریتانیا را به خود اختصاص داده است.

با وجودی که رفراندوم 2014 نتوانست استقلال را به ارمغان بیاورد، بسیاری از حامیان این آرمان را پشت سر حزب ملی متحد کرد، و این حزب در سال‌های 2015، 2017 و 2019 پیروزی‌های بزرگی به دست آورد که آن را به سومین حزب بزرگ پارلمان بریتانیا تبدیل کرد.

بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها، حزب کارگر 410 کرسی از 650 کرسی پارلمان بریتانیا را به دست می‌آورد که اکثریت قاطع است. برای 57 کرسی اسکاتلند هنوز پیش‌بینی دقیقی وجود ندارد، اما حزب کارگر در سال 2019 تنها یک کرسی در اسکاتلند به دست آورد.

به گفته رویترز، اگر نتایج به همین ترتیبی که پیش‌بینی شده است باقی بماند، حزب ملی اسکاتلند از نظر کرسی‌ها در پارلمان بریتانیا پشت سر حزب کارگر، حزب محافظه‌کار، و حزب راست‌گرای افراطی «رفورم یوکی» قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size