زلنسکی خطاب به ترامپ: طرح خود را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین ارائه دهید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین از دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه برای ریاست‌جمهوری آمریکا خواست تا «طرح» خود را برای پایان سریع جنگ با روسیه فاش کند و هشدار داد که هر پیشنهادی باید از «نقض حاکمیت» کشورش جلوگیری کند.

زلنسکی روز چهارشنبه سیزدهم تیر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «بلومبرگ» گفت: «اگر ترامپ می‌داند که چگونه به این جنگ پایان دهد، باید امروز به ما بگوید. اگر خطراتی وجود دارد که استقلال اوکراین و از دست دادن کشور را تهدید می‌کند، ما باید برای این موضوع آماده باشیم. ما میخواهیم بدانیم.»

در این مصاحبه که نزدیک به یک ساعت به طول انجامید، رئیس جمهوری اوکراین همچنین از تاخیر در دریافت تسلیحات اوکراین از متحدان غربی ابراز تاسف کرد و یادآور شد که برای دیدار احتمالی با ترامپ برای شنیدن پیشنهادات تیمش «آماده» است.

او در ادامه اظهارات خود افزود: «آن‌ها (تیم ترامپ) نمی‌توانند برای زندگی من و مردم و فرزندانمان برنامه‌ریزی کنند، ما می‌خواهیم بدانیم که آیا در نوامبر آینده حمایت قوی از سوی واشینگتن خواهیم داشت یا تنها خواهیم ماند.»

«ظرف 24 ساعت»

رئیس جمهور سابق آمریکا هفته گذشته در جریان مناظره ریاست جمهوری علیه رقیب خود، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به عنوان بخشی از کمپین انتخابات ریاست جمهوری گفت که «او می‌تواند در صورت پیروزی در انتخابات ظرف 24 ساعت به جنگ در اوکراین پایان دهد.»

گفتنی است که در جریان این مناظره، ترامپ از «میلیاردها دلار کمک هزینه شده برای دفاع اوکراین» انتقاد کرد و گفت که کی‌یف «برنده جنگ نخواهد بود.»

در همین راستا، استفان چونگ، مدیر ارتباطات ستاد انتخاباتی ترامپ به «بلومبرگ» گفت که نامزد احتمالی جمهوری خواه ریاست جمهوری «هر کاری لازم است برای بازگرداندن صلح و بازسازی قدرت و بازدارندگی آمریکا در صحنه جهانی انجام خواهد داد.»

نکته قابل توجه این است که ترامپ در نتیجه برخی اظهارات درباره روسیه، بسیاری از کشورهای غربی حامی کییف را خشمگین کرده بود و این نگرانی را در دل آن‌ها ایجاد کرد.

اظهارات اخیر رئیس جمهوری سابق آمریکا درباره حق مسکو در مخالفت با پیوستن کی‌یف به ناتو نیز باعث رنجش چندین کشور اروپایی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید