انتخابات فرانسه؛ آخرین تکاپو برای جلوگیری از به قدرت رسیدن راست افراطی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آستانه دور دوم انتخابات مجلس فرانسه، آخرین تلاش‌های احزاب رقیب برای جلوگیری از رسیدن حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به اکثریت مطلق، در حال شکل‌گیری است.

در دور دوم انتخابات مجلس فرانسه که یکشنبه 20 تیر برگزار خواهد شد، دو حزب راست افراطی «اجتماع ملی» که چهره شاخص آن مارین لوپن است و ائتلافی از احزاب چپ و چپ رادیکال به نام «جبهه نوین ملی» که چهره شاخص آن ژان لوک ملانشون است با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

«اجتماع ملی» با به دست آوردن 33 درصد آرا در دور اول، درحالی پیروزی خود را جشن گرفته است که فاصله چندان زیادی با رقیب اصلی خود «جبهه نوین مردمی» که به 28 درصد آرا را کسب کرده، ندارد.

برای مقابله با کسب اکثریت توسط «اجتماع ملی» و متحدان راست افراطی‌اش، 200 نامزد از ائتلاف امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که شامل احزاب راست میانه است و فقط به 20 درصد آرا دست یافته و همچنین احزاب چپ میانه، از دور دوم انتخابات به نفع «جبهه نوین مردمی» کناره‌گیری کرده‌اند، به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ معاصر فرانسه، چپ رادیکال در انتخابات مجلس فرانسه از حمایت احزاب میانه‌رو برخوردار می‌شود.

این کناره‌گیری تاکتیکی می‌تواند مانع از کسب اکثریت مطلق یعنی 289 کرسی در مجلس فرانسه که 577 کرسی دارد شود و در این صورت ژان لوک ملانشون و سایر رهبران چپ رادیکال شانس بیشتری برای نخست‌وزیری فرانسه خواهند داشت.

در همین حال مارین لوپن از مردم فرانسه خواسته است تا با شرکت در انتخابات به نفع این حزب رای بدهند و ژردن باردلا، رهبر«اجتماع ملی» را به نخست‌وزیری فرانسه برسانند.

اما مکرون و ملانشون نیز با تاکید برخطر سلطه راست افراطی بر فرانسه از مردم خواسته‌اند تا با شرکت در انتخابات فرانسه به نجات فرانسه برخیزند.
براساس نظرسنجی‌های جدید، شانس «اجتماع ملی» برای کسب اکثریت مطلق در مجلس فرانسه به نسبت هفته قبل کمتر شده است.

نظرسنجی موسسه هریس برای مجله چلنجز
نظرسنجی موسسه هریس برای مجله چلنجز

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، نظرسنجی مجله «چلنجز» نشان می‌دهد که «اجتماع ملی» و متحدانش به حداکثر 220 کرسی دست پیدا می‌کنند درحالی که «جبهه نوین مردمی» 159 تا 183 کرسی خواهد داشت.

در دور اول انتخابات که 10 تیر برگزار شد، «اجتماع ملی» و متحدانش به 38 کرسی و «جبهه نوین مردمی» به 32 کرسی دست یافتند.

ژان لوک ملانشون رهبر حزب چپ رادیکال «فرانسه تسلیم‌ ناپذیر» از مردم خواسته تا حتی یک رای هم برای راست افراطی به صندوق‌ها نیندازند.

احزاب چپ رادیکال خواستار بهبود وضعیت اقتصادی مردم، رفع تبعیض، بهبود شرایط کار و بهداشت زنان، تعامل بیشتر با اتحادیه اروپا و همچنین رسیدگی به وضعیت مهاجران و شهرک‌های مهاجرنشین اطراف پاریس هستند. در مقابل راست افراطی خواستار اخراج پناهجویان و سخت‌گیری برای مهاجرت، سیاست سخت‌گیرانه دربرابر اتحادیه اروپا و سایر پیمان‌های بین‌المللی، قوانین سخت‌گیرانه برای سقط جنین و همچنین افزایش قدرت بخش خصوصی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید