ارتش آمریکا از انهدام دو مرکز راداری و دو قایق بدون سرنشین حوثی‌ها خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا، چهارشنبه 13 تیر، اعلام کرد که نیروهای این کشور طی 24 ساعت گذشته دو پایگاه راداری در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن و دو قایق بدون سرنشین را در دریای سرخ منهدم کرده‌ است.

شبه‌نظامیان حوثی از قایق‌های بدون سرنشین بمب‌گذاری شده در دریای سرخ برای حمله به کشتی‌های تجاری استفاده می‌کند. این حملات که از نوامبر سال گذشته آغاز شد، به ادعای حوثی‌ها، در همبستگی با مردم فلسطین در غزه انجام می‌شود. تاکنون، این گروه دست‌کم 70 حمله انجام داده که در نتیجه آن دو کشتی غرق، یک کشتی دیگر توقیف و حداقل سه ملوان کشته شده‌اند.

در هفته‌های اخیر، دست‌کم سه کشتی در حملات قایق‌های بدون سرنشین هدف قرار گرفته‌اند که یکی از این حملات منجر به غرق شدن کشتی باربری «توتور» شد.

تغییر پیچیده در تاکتیک‌های جنگی

دیمیتریس مانیاتیس، مدیرعامل شرکت «ماریتایم ریسک منیجرز»، می‌گوید که قایق‌های بدون سرنشین مجهز به مواد منفجره، تغییر پیچیده‌ای در تاکتیک‌های جنگی نامتقارن ایجاد کرده‌اند که به حوثی‌ها اجازه می‌دهد اهداف خود را از فاصله دور با دقت بالایی هدف قرار دهند و از حملات متقابل جلوگیری کنند.

منابع امنیتی دریایی و تحلیل‌های انجام شده خبرگزاری «رویترز» نشان می‌دهند کشتی‌های جنگی ائتلاف تحت رهبری آمریکا، از فوریه سال جاری، دست‌کم شش حمله دفاعی علیه قایق‌های بدون سرنشین انجام داده‌اند.

تاکتیک‌های جدید

بر اساس گزارش اداره عملیات تجارت دریایی بریتانیا، دو کشتی در تاریخ‌های 27 و 30 ژوئن با تاکتیک‌های هجومی حوثی‌ها که شامل استفاده از قایق‌های بدون سرنشین بود، هدف قرار گرفتند.

مونرو اندرسون، رئیس عملیات شرکت «وسل پروتکت» تاکید کرد که این قایق‌ها، کشتی‌ها را در نقطه تماس با آب هدف قرار می‌دهند و حجم بزرگ مواد منفجره باعث ورود مقدار زیادی آب به کشتی شده و کنترل خسارات را دشوار می‌کند.

او اضافه کرد: «احتمالاً با توجه به موفقیت شناخته‌شده این ابزارها زمانی که توسط نیروهای اوکراینی در دریای سیاه استفاده شد، حوثی‌ها نیز تلاش کرده‌اند از این روش‌ها برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنند.»

مدیرعامل شرکت «ماریتایم ریسک منیجرز» نیز در ادامه گفت که حوثی‌ها در اکثر موارد از «ناظران» دریایی استفاده می‌کنند که از فاصله نزدیک حملات را ثبت و قایق‌های بدون سرنشین را به سمت هدف هدایت می‌کنند. او همچنین به استفاده حوثی‌ها از قایق‌های بدون سرنشین با مترسک‌های شبیه به دزدان دریایی اشاره کرد که هدف از این روش، گیج کردن ملوانان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید