گلوبال‌نیوز : روند اخراج پنج مقام حکومت ایران از کانادا آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت کانادا، روند اخراج چند مقام ایرانی دیگر از کانادا را آغاز کرد‌ و در فهرست اولیه نام پنج مقام حکومت ایران قرار گرفته‌ است.

به نوشته سایت خبری کانادایی «گلوبال‌نیوز»، اداره مهاجرت کانادا، نام پنج نفر از وابستگان حکومت ایران را در فهرست افرادی که باید اخراج شوند، قرار داده‌ است.

اداره مرزبانی کانادا نیز نام این پنج نفر را به عنوان مقامات ارشد «حکومت سرکوبگر» ایران قرار داده و از شورای اداره مهاجرت و پناهندگی خواست به پرونده آن‌ها رسیدگی کند.

این افراد براساس قانون تحریم حقوق بشری حکومت ایران که در سال 2022 به تصویب رسید، در معرض اخراج از کانادا قرار دارند. براساس این قانون، اقامت درکانادا یا سفر به این کشور برای ده‌ها‌ هزار مقام حکومتی، از جمله اعضای سپاه پاسداران، ممنوع است.

تحریم‌های حقوق بشری کانادا علیه حکومت ایران، پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس امنیت اخلاقی ایران و اعتراضات سراسری ایران در سال 1401 که با سرکوب خونین حکومت روبرو شد، اعمال گردید.

پس از تصویب این قانون، مجید ایرانمنش، مشاور علمی دولت و سلمان سامانی، معاون وزیرکشور ایران، از کانادا اخراج شدند.

درحالی که این دو پرونده به صورت علنی در دادگاه بررسی شد، اما دولت کانادا نام پنج مقام در معرض اخراج را اعلام نکرده است. با این حال، در صورتی که این افراد تقاضای پناهندگی نکنند، دادگاه به صورت علنی برگزار خواهد شد.

کاوه شهروز، وکیل و فعال حقوق بشر، به گلوبال نیوز گفت: «کانادا برای سال‌ها پناهگاه امنی برای ماموران و وابستگان به حکومت ایران بوده است.» شهروز خواستار شفاف‌سازی مقامات کانادا درباره چگونگی مهاجرت و اقامت مقام‌های ایرانی در این کشور شد.

لوک ریمر، سخنگوی دولت کانادا، در این زمینه تاکید ‌کرد کانادا در کنار مردم ایران است و مانع از استقرار مقام‌های حکومت ایران در این کشور می‌شود.

بر اساس گزارش «گلوبال نیوز»، 14 پرونده مهاجرتی مقامات حکومت ایران در حال بررسی است تا در فهرست اخراج قرار گیرند. از این میان، پرونده پنج نفر وارد مراحل اجرایی شده است. این سایت خبری، همچنین، به پرونده اسحاق قالیباف، فرزند محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد که تقاضای اقامت دائم او در اسفند سال گذشته رد شد. در اسناد این پرونده، احسان قالیباف از دارایی‌های خود در ایران و استرالیا به ارزش صدها هزار دلار خبر داده بود.

دولت کانادا، 30 خرداد سال جاری، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی جای داد. گروهی از فعالان حقوق بشر ایرانی خواستار تسریع روند اخراج مقامات حکومت ایران از کانادا شده‌ا‌ند. گفته می‌شود تاکنون 87 پرونده مربوط به مقامات حکومت ایران در کانادا مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید