پیشنهاد میانجی‌گری ترکیه به پوتین برای پایان دادن جنگ روسیه و اوکراین

از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، ترکیه در حفظ روابط خود با مسکو و کییف تلاش کرده و بارها پیشنهاد داده است که نقش میانجی را برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به این مناقشه از طریق مذاکره ایفا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر ریاست جمهوری ترکیه چهارشنبه سیزدهم تیر اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور و ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در جریان دیدار خود در آستانه، پایتخت قزاقستان، در مورد جنگ اوکراین و غزه و راه‌های پایان دادن به نزاع سوریه و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کردند.

ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه خود افزود که اردوغان به پوتین گفته آنکارا می‌تواند راه را برای پایان دادن به جنگ میان مسکو و کییف هموار کند و صلح عادلانه‌ای که مناسب هر دو طرف متخاصم باشد امکان پذیر است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین به همتای روس خود از آمادگی آنکارا برای همکاری در زمینه حل و فصل درگیری‌ها در سوریه خبر داد.

در این دیدار روسای جمهوری دو کشور درباره همکاری‌های دوجانبه میان ترکیه و روسیه و همچنین در مورد حمله اسرائیل به سرزمین‌های فلسطینی و مبارزه با تروریسم گفتگو کردند.

در همین راستا، کاخ کرملین چهارشنبه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای شرکت در نشست منطقه‌ای و دیدار با رهبران شرکت کننده در آن وارد آستانه، پایتخت قزاقستان شده است. پوتین در بیست و چهارمین نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای شرکت می‌کند و با رهبران شرکت کننده در آن دیدار خواهد کرد.

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که پوتین «احتمالا» با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کشورش دیدار خواهد کرد.

آخرین دیدار روسای جمهوری دو کشور (ترکیه و روسیه) به سپتامبر 2023 در «سوچی» روسیه برمی‌گردد.

فیدان در اوایل ژوئن در نشست کشورهای بریکس در روسیه شرکت کرد. او در این سفر با ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار کرد.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه 2022، ترکیه تلاش کرده است که روابط خود را با دو کشور حفظ کند و بارها پیشنهاد کرد تا نقش میانجی را برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به درگیری‌ها میان دو طرف متخاصم از طریق مذاکره ایفا کند.

پوتین در این نشست همچنین با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و با رهبران آذربایجان، قزاقستان، مغولستان و پاکستان دیدار خواهد کرد.

این در حالی است که رئیس جمهوری روسیه در تاریخ 4 ژوئیه (14 تیر) قرار است با محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری ایران از زمان کشته شدن ابراهیم رئیسی، دیدار کند.

برنامه اجلاس سازمان همکاری «شانگهای» شامل بحث در مورد دستور کار بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین امضای 24 سند است.

اعضای دائمی سازمان همکاری شانگهای عبارتند از کشورهای قزاقستان، هند، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان و ایران که نیز سال گذشته به آن پیوست. این کشورها در مجموع نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

طبق تصمیمی که در اجلاس سال 2023 هند از طریق اینترنت برگزار شد، امسال بلاروس به اعضای این سازمان خواهد پیوست.

در پایان نشست آستانه، چین ریاست بین‌المللی این سازمان را برای دوره 2024-2025 بر عهده خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید