افزایش تلاش‌ چپ‌ها و میانه‌روها برای جلوگیری از قدرت گرفتن راست افراطی در فرانسه

مکرون گفت که اولویت اصلی جلوگیری از قدرت گرفتن اجتماع ملی است، و در صورت لزوم باید از نامزدهای چپ رادیکال حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مخالفان قدرت گرفتن حزب راست‌گرای افراطی «اجتماع ملی» در فرانسه، شامل اعضای احزاب چپ و ائتلاف میانه‌روی حاکم، روز سه‌شنبه اعلام کردند برای جلوگیری از تفرقه در میان جریان سراسری ضد راست افراطی، از کاندید شدن برای دور دوم انتخابات در رقابت با نامزدهای چپ رادیکال خودداری می‌کنند.

به گزارش «رویترز»، بیش از 200 نامزد چپ و میانه‌رو اعلام کردند از رقابت برای کرسی‌های پارلمان در دور دوم انتخابات که روز یکشنبه برگزار می‌شود کنار می‌کشند تا فرصت بهتری برای انتخاب رقبای چپ رادیکال خود که موقعیت بهتری در میان مردم دارند فراهم کنند.

در دور اول انتخابات که یکشنبه پیش برگزار شد، حزب راست افراطی مارین لوپن پیشتاز بود، و پس از آن جریان چپ رادیکال قرار داشت، و ائتلاف میانه‌روی امانوئل مکرون، ریاست جمهوری فرانسه، در مقام سوم قرار گرفت.

اجتماع ملی با ادغام بیشتر فرانسه در اتحادیه اروپا مخالف است، و قصد دارد بودجه اتحادیه اروپا را کاهش دهد. گروه‌های مدافع حقوق بشر درباره نحوه اعمال «ترجیحات ناسیونالیستی» توسط این جریان و سیاست‌های مهاجرتی و رویکرد آن در قبال اقلیت‌های اتنیکی ابراز نگرانی کرده‌اند. اقتصاددانان نیز درباره رویکرد پوپولیستی این جریان برای احیای اقتصاد فرانسه اظهار تردید کرده‌اند.

به گفته رویترز، در ابتدا مشخص نبود که آیا نامزدهای نزدیک به مکرون حاضرند به نفع رقیبان چپ رادیکال خود که متعلق به جریان ژان لوک ملانشون هستند، کناره بگیرند. با این حال، مکرون روز دوشنبه در نشست پشت درهای بسته در کاخ الیزه به وزیران خود گفت که اولویت اصلی جلوگیری از قدرت گرفتن اجتماع ملی است، و در صورت لزوم باید از نامزدهای چپ رادیکال حمایت کرد.

به گفته این خبرگزاری، «ائتلاف جمهوری‌خواهان» قبلاً جواب داده است. مشهورترین نمود آن سال 2002 بود، که به منظور جلوگیری از به قدرت رسیدن ژان ماری لوپن، پدر مارین، بیشینه میانه‌روان و چپ‌گرایان از ژاک شیراک برای ریاست جمهوری پشتیبانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size