اظهارات خصوصی اوباما: پیروزی بایدن در انتخابات دشوارتر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در پی عملکرد «ضعیف» جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مناظره پنج‌شنبه با دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات نوامبر، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و از حامیان بایدن، به‌طور خصوصی به متحدانش اعلام کرد راه بایدن برای پیروزی در انتخابات آینده آمریکا دشوارتر شده است.

منابع آگاه به روزنامه «واشینگتن‌پست» گفتند این ارزیابی اوباما در مقایسه با اظهارات عمومی او بسیار شدیدتر است.

این منابع ‌گفتند پس از مناظره، اوباما به طور مستقیم با بایدن تماس تلفنی برقرار کرده تا حمایت خود را از معاون سابقش اعلام کند. هنوز مشخص نیست که اوباما در این تماس چه موضوعاتی را مطرح کرده است.

لورن هیت، سخنگوی کارزار انتخاباتی بایدن، در بیانیه‌ای گفت: «بایدن از حمایت همیشگی اوباما، به‌عنوان مشاور مورد اعتماد رئیس‌جمهوری از آغاز این کارزار، و پیام قوی او به رای‌دهندگان سپاسگزار است.»

اوباما بارها نگرانی خود درباره شکست حزبش در انتخابات نوامبر را ابراز کرده و در ماه‌های اخیر به بایدن هشدار داده است که پیروزی در انتخابات چهار سال دوم ریاست‌جمهوری دشوار خواهد بود. او قبل از مناظره نیز نگرانی‌های خود را درباره رقابت انتخاباتی به متحدان خود منتقل کرده بود.

با وجود نگرانی‌ گسترده دموکرات‌ها از نامزدی بایدن، اوباما همچنان از نقش خود به عنوان حامی بایدن دفاع کرده است. او روز جمعه در مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کارزار بایدن در نیویورک حضور یافت و حمایت خود از رئیس‌جمهوری 81 ساله این کشور را اعلام کرد.

اوباما پس از مناظره در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «شب‌های مناظره بد پیش می‌آیند. به من اعتماد کنید، من می‌دانم. اما این انتخابات همچنان درباره انتخاب بین کسی است که تمام عمر برای مردم عادی مبارزه کرده و کسی که تنها به خودش اهمیت می‌دهد.»

در طول ماه‌های گذشته، اوباما در گفت‌وگو با بایدن و دوستان درباره امتیازهای سیاسی ترامپ و احتمال انتخاب مجدد او در انتخابات آینده‌ ابراز نگرانی عمیق کرده است. در ماه دسامبر و در جریان یک ناهار خصوصی در کاخ سفید، اوباما درباره نیاز بایدن به تقویت کارزار انتخاباتی‌اش گفت‌وگو کرد و به رئیس‌جمهوری آمریکا پیشنهاد داد که یک تصمیم‌گیرنده ارشد را در مقر ویلمینگتون استخدام کند. در ماه ژانویه، جنیفر اومالی دیلون و مایک دونیلون کاخ سفید را ترک کرده و به ترتیب به عنوان رئیس کارزار و استراتژیست ارشد منصوب شدند.

اوباما همچنین در ماه ژوئن و در جریان یک ناهار خصوصی به‌همراه بایدن، نقاط قوت سیاسی ترامپ را برشمرد و به رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که ترامپ از هواداران وفادار، رسانه‌های محافظه‌کار نزدیک هوادار و یک کشور به‌شدت چند قطبی بهره می‌برد. اوباما در این دیدار وعده داد که در کارزار انتخاباتی به بایدن کمک خواهد کرد.

اوباما، که از محبوب‌ترین چهره‌های حزب دموکرات است، در ماه‌های اخیر در دو مراسم بزرگ جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کارزار انتخاباتی بایدن حضور پیدا کرد.

بایدن امروز چهارشنبه با فرمانداران دموکرات ایالت‌های آمریکا دیدار خواهد کرد تا پس از عملکرد ضعیف در مناظره ریاست‌جمهوری، حزب خود را مطمئن کند که از نظر جسمی و عقلی سالم است. او همچنین این هفته با رهبران کنگره دیدار خواهد کرد تا حمایت طرفداران حزب را جلب کرده و به گفت‌وگوها درباره کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی پایان دهد.

یک منبع دموکرات در مجلس نمایندگان گفت اگر بایدن در روزهای آینده همچنان عملکرد ضعیفی از خود نشان دهد، 25 عضو دموکرات مجلس نمایندگان آماده‌اند تا بایدن را به کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی دعوت کنند.

برخی از شخصیت‌های برجسته دموکرات، روز گذشته، به طور علنی درباره وضعیت سلامت بایدن سوالاتی پرسیدند و اولین درخواست علنی برای کناره‌گیری او از رقابت‌های ریاست‌جمهوری را مطرح کردند.

یک نظرسنجی که شبکه «سی‌ان‌ان» منتشر کرد، نشان داد که 75 درصد از رای‌دهندگان معتقدند حزب دموکرات با نامزدی غیر از بایدن، شانس بهتری در انتخابات نوامبر خواهد داشت. در این نظرسنجی، 49 درصد رای‌دهندگان گفته بودند ترامپ عملکرد بهتری در این مناظره داشته است. در مقابل 43 درصد نیز به بایدن رای داده بودند. نتایج این نظرسنجی تفاوتی با نظرسنجی آوریل ندارد.

دیگر نامزدهای احتمالی حزب دموکرات مانند گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا، پیت بوتجج، وزیر حمل و نقل و یا گرچن ویتمر، فرماندار میشیگان نیز در مواجهه با ترامپ نتایج مشابی به‌دست می‌اورند.

بر اساس گزارش‌ «آکسیوس» و «پولیتیکو»، بایدن در طول شبانه‌روز تنها بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر مشارکت فعالی در وظایف خود دارد و تنها یاداشت‌هایی را می‌خواند که او را ناراحت نکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید