پافشاری دادگاه عالی اسپانیا بر بازداشت جدایی‌طلبان کاتالونیا

به گفته دادگاه عالی، رهبران جدایی‌طلب با پرداخت هزینه‌های برگزاری رفراندوم استقلال از خزانه‌داری منطقه‌ای، به دنبال منفعت شخصی بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به رغم صدور فرمان عفو نخست‌وزیری اسپانیا برای عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا، دادگاه عالی این کشور روز دوشنبه با تاکید بر اینکه افرادی که «اختلاس و سوءاستفاده مالی» کرده‌اند مشمول این عفو نمی‌شوند، بر لزوم بازداشت رهبران جدایی‌طلب کتالونیا تاکید کرد.

به گزارش «رویترز»، این اقدام دادگاه عالی اسپانیا می‌تواند ائتلاف شکننده حاکم به رهبری سوسیالیست‌ها را از بین ببرد، و برای کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیا، که در تبعید خودخواسته در فرانسه زندگی می‌کند تبعات سنگینی داشته باشد.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر سوسیالیست اسپانیا، به منظور کمک گرفتن از جدایی‌طلبان کاتالونیا برای حفظ ائتلاف چپ‌گرای میانه خود در قدرت، 30 مه امسال برای کسانی که در سال 2017 تلاش کرده بودند به طور غیرقانونی کاتالونیا را از اسپانیا جدا کنند، فرمان عفو صادر کرد.

با این وجود، قاضی پابلو لیارنای دادگاه عالی اسپانیا استدلال می‌کند که این عفو شامل کسانی نمی‌شود که به قصد ثروتمند کردن شخصی خود اختلاس کرده‌اند یا منافع مالی اتحادیه اروپا را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

به گفته لیارنا، رهبران جدایی‌طلب با پرداخت هزینه‌های برگزاری رفراندوم استقلال از خزانه‌داری منطقه‌ای که قوه قضاییه اسپانیا آن را غیرقانونی دانسته بود، به دنبال منفعت شخصی بوده‌اند، که برخلاف نفع عمومی است. لیارنا اکنون به دنبال دستگیری پوجدمون و معاونان سابقش تونی کومین و لوئیس پویگ است، که مسئول بخش بهداشت و فرهنگ کاتالونیا بودند.

به گفته رویترز، این حکم ضربه‌ای به پوجدمون است که خوشبین به نظر می‌رسید تا مورد عفو کامل قرار بگیرد و اتهامات کیفری‌ که با آنها روبرو بود را پاک کند تا بتواند بدون ترس از دستگیری به اسپانیا بازگردد. حزب پوجدمون گفته درباره این حکم فرجام‌خواهی خواهد کرد.

به گفته این خبرگزاری، در صورت عدم عفو رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا، آنها ممکن است به همکاری خود با ائتلاف سوسیالیست حاکم خاتمه دهند، که در آن صورت دولت اسپانیا سقوط می‌کند و برگزاری انتخابات لازم می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید