روسیه از انهدام 11 پهپاد و 5 جنگنده اوکراینی خبر داد

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در مورد پیامدهای سیاسی تامین سامانه پاتریوت برای اوکراین، به اسرائیل هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه، سه‌شنبه 12 تیر از انهدام 5 جنگنده «سوخو 27» اوکراینی و آسیب به دو جنگنده دیگر در فرودگاه میرگورود خبر داد.

این وزارتخانه پیشتر گزارش داده بود که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه، شب گذشته 11 پهپاد اوکراینی را بر فراز جمهوری کریمه و استان‌های بلگورود و بریانسک منهدم کردند.

وزارت دفاع روسیه دوشنبه اعلام کرد که نیروهای روسی، کنترل دو روستای نووپوکروفسکویه و استپووایا نووسلووکا در منطقه عملیات ویژه نظامی را به دست گرفتند.

این وزارت‌خانه در بیانیه روزانه خود افزود: «یگان‌های گروه شمال روسیه، پرسنل و تجهیزات تیپ‌های 41 و 57 پیاده موتوری نیروهای مسلح اوکراین، تیپ 34 تفنگداران دریایی، تیپ‌های 113 و 125 دفاعی و تیپ 13 گارد ملی را در مناطق ولچانسک، تیخوی، گوپتوفکا، نسکوچنویه، ژوتونوی و لیپتسه در استان خارکیف، شکست دادند».

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار استان بلگورود روسیه دوشنبه، اعلام کرد که در نتیجه بمباران اوکراینی این استان، 9 غیرنظامی زخمی شدند که 7 تن از آنها غیرنظامی شامل کودکان هستند و 22 خانه نیز در نتیجه این بمباران آسیب دیدند.

فرماندار این استان همچنین اعلام کرد که نیروهای اوکراینی، شهر شیبیکینو را هدف حملات پهپادی قرار دادند که در نتیجه، دو نفر زخمی شدند.

میخائیل رازوگایف، فرماندار شهر سواستوپل نیز دوشنبه گزارش داد که «ترکش‌های پهپادهای سرنگون شده در جریان حمله به سواستوپل، در منطقه ساحلی و منطقه بالاکلاوا سقوط کردند و اطلاعات در مورد خسارات در حال جمع‌آوری است».

عملیات رصد اجرا شده توسط سامانه‌های پدافند هوایی روسیه، حاکی از سرنگونی 4 هدف هوایی در منطقه بالاکلاو است.

هشدار نماینده روسیه در سازمان ملل

از سویی واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که احتمال تامین سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت از سوی اسرائیل برای کی‌یف، ممکن است پیامدهای سیاسی داشته باشد.

نبنزیا در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در مورد این که این رخدادها چگونه بر روابط بین اسرائیل و روسیه تأثیر می‌گذارد، گفت: «هرطرفی که اقدام به تامین تسلیحات برای اوکراین کند، این کار نهایتا، به نابودی این تسلیحات خواهد انجامید که سرنوشتی مشابه تسلیحات غربی و آمریکایی خواهند داشت».

نبنزیا افزود: « این واضح است اما به نظرم این کار ممکن است، پیآمدهای سیاسی خاصی را به دنبال داشته باشد».

مفاد گزارش «فایننشال تایمز»

«فایننشال تایمز» در 27 ژوئن گزارشی از مذاکرات در مورد عرضه احتمالی حدود 8 سامانه پدافند هوایی اسرائیلی از نوع «پاتریوت» به کی‌یف منتشر کرد.

اسرائیل قرار است ابتدا این سامانه‌ها را به آمریکا منتقل سازد تا در مرحله بعدی در اختیار اوکراین قرار گیرد اما این معامله تسلیحاتی هنوز قطعی نشده است.

طبق گفته منابع این روزنامه، اوکراین در این خصوص با مقامات آمریکایی از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جیک سالیوان، دستیار امنیت ملی رئیس جمهوری و نمایندگان اسرائیل به شکل مستقیم در تماس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید