دادگاه عالی آمریکا: ترامپ تنها برای اقدامات رسمی مصونیت دارد

این حکمی بی‌سابقه است که روسای جمهوری پیشین آمریکا را از هر گونه پیگرد قانونی بر مبنای اقدامات آنها در هنگام تصدی مصون می‌دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی ایالات متحده، دوشنبه حکم داد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، فقط در چارچوب اقدامات رسمی خود در مقام ریاست جمهوری مصونیت از پیگرد قانونی دارد، ولی برای اقدامات شخصی‌اش می‌تواند تحت پیگرد قرار بگیرد.

به گزارش «رویترز»، از نه نفر قضات دادگاه عالی، شش قاضی محافظه‌کار با حکم مذکور موافق و سه قاضی لیبرال با آن مخالف بودند. قاضی ارشد جان رابرتس حکم را صادر کرد و حکم دادگاه فدرال علیه ترامپ مبنی بر عدم مصونیت وی در پرونده اقدام برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را نقض کرد.

رابرتس در حکم دادگاه نوشت: «نتیجه‌گیری ما این است که بر اساس ساختار قانون اساسی دارای قوای تفکیک‌شده، ماهیت اختیارات ریاست‌جمهوری ایجاب می‌کند که رئیس‌جمهوری پیشین از تعقیب کیفری برای اقدامات رسمی در دوران تصدی خود مصونیت داشته باشد».

بر اساس این حکم، مصونیت رؤسای جمهوری سابق با توجه به «اختیارات اصلی قانون اساسی» آنها «مطلق» است، و رئیس‌جمهوری سابق «حداقل مصونیت فرضی برای اقدامات در محدوده مسئولیت رسمی خود» دارد.

رابرتس توضیح داد که لازم است روسای جمهوری «بدون ترس از پیگرد قانونی» بتوانند به وظایفی که بر مقام‌شان مترتب است عمل کنند، اما افزود درباره اقدامات غیررسمی رئیس‌جمهوری هیچ مصونیتی وجود ندارد.

به گفته رویترز، این حکمی بی‌سابقه است که برای اولین بار از زمان تاسیس ایالات متحده به عنوان یک کشور در قرن هجدهم، روسای جمهوری سابق این کشور را از هر گونه پیگرد قانونی بر مبنای اقدامات آنها در هنگام تصدی مصون می‌دارد.

به گفته این خبرگزاری، حکم دادگاه تا حدود زیادی منظور ترامپ را برآورده کرد، اما چنانکه تیم حقوقی وی امیدوار بود، مصونیت مطلق برای تمام اقدامات وی در دوران ریاست جمهوری فراهم نکرد، که دست دادگاه فدرال را تا حدودی برای پیگرد ترامپ در امور شخصی و غیررسمی باز می‌گذارد.

پس از صدور حکم دادگاه عالی آمریکا، ترامپ طی پستی در شبکه‌های اجتماعی از آن استقبال کرد و نوشت: «پیروزی بزرگ برای قانون اساسی و دموکراسی ما. به آمریکایی بودنم افتخار می‌کنم!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید