پرونده حمله به کنگره؛ کاهش احتمال محاکمه ترامپ قبل از انتخابات

دادگاه عالی آمریکا قبلاً به رئیس‌جمهوری پیشین در تلاش‌هایش برای اجتناب از محاکمه قبل از انتخابات کمک کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اختصاصی می‌گوید اگرچه دادگاه عالی ایالات متحده قرار است روز دوشنبه ادعای دونالد ترامپ مبنی بر مصونیت داشتن او از پیگرد قانونی در پرونده حمله هوادارانش به کنگره آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را بررسی کند، اما به نظر می‌رسد محاکمه ترامپ تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری در روز 5 نوامبر برگزار نشود.

به گفته رویترز، دادگاه عالی قبلاً به رئیس‌جمهوری پیشین در تلاش‌هایش برای اجتناب از محاکمه قبل از انتخابات کمک کرده است. حکم این دادگاه، که شش نفر از نه نفر قضات آن محافظه‌کار هستند، و سه نفرشان را ترامپ در دوران ریاست جمهوری منصوب کرد، 20 هفته پس از درخواست وی از دادگاه اعلام می‌شود.

این زمان‌بندی احتمالاً وقت کافی در اختیار جک اسمیت، بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا نمی‌گذارد تا ترامپ را در پرونده چهار فقره کیفرخواست فدرال که در ماه اوت پارسال صادر شد، به محاکمه بکشاند، تا هیئت منصفه بتواند قبل از آغاز رای‌گیری حکم خود را صادر کند.

علاوه بر این، دادگاه عالی روز جمعه محدودیت‌های قانونی علیه دادستان‌هایی که به دنبال اتهامات مانع‌تراشی در پرونده تغییر نتیجه انتخابات علیه ترامپ و دیگر متهمان دخیل در حمله 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره بودند را افزایش داد.

این دادگاه در ماه مارس حکم دادگاه کلرادو مبنی بر ممنوعیت ترامپ در شرکت در انتخابات این ایالت را نقض کرد. به گفته رویترز، سرعتی که دادگاه برای نقض حکم کلرادو به خرج دارد، با عقب انداختن صدور حکم وی در پرونده مصونیت همخوانی ندارد، و به‌طور بالقوه به سود ترامپ عمل می‌کند.

پیش از ایجاد تاخیر در محاکمه ترامپ در پرونده حمله به کنگره، قرار بود روند دادگاهی وی در روز 4 مارس آغاز شود. پس از تقاضای ترامپ برای بررسی مصونیت احتمالی وی، دادگاه تاریخی برای محاکمه وی تعیین نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size