وزیر دارایی فرانسه: تصاحب اکثریت پارلمانی توسط راست افراطی خطر واقعی است

مکرون، خواستار تشکیل «ائتلاف بزرگ» برای رویارویی با راست افراطی شد و از رای‌دهندگان خواست تا در دور دوم سرنوشت‌ساز انتخابات پارلمانی، جلوی پیروزی راست افراطی را بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این که حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» و متحدانش براساس براوردهای اولیه، با اختلاف زیاد و کسب بیش از 34 درصد آرا، در صدر نتایج دور اول انتخابات زودهنگام پارلمانی در فرانسه قرار گرفتند، دولت فرانسه واکنش نشان داد.

خطر واقعی

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه تاکید کرد که دولت، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از دستیابی راست افراطی به اکثریت پارلمانی خواهد کرد.

لومر افزود که اگر راست افراطی، اکثریت مطلق را به دست آورد، کشور با خطر واقعی مواجه خواهد شد.

وزارت کشور فرانسه، دوشنبه، 11 تیر اعلام کرد که حزب راست افراطی «اجتماع ملی» و متحدانش 33 درصد از آرا را در دور اول انتخابات پارلمانی به دست آوردند درحالی که ائتلاف جناح چپ، 28درصد آراء را کسب کرد.

به گفته وزارت کشور، ائتلاف میانه‌روی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با 21 درصد آراء در رتبه سوم قرار دارد.

از سویی مکرون، خواستار تشکیل «ائتلاف بزرگ» برای رویارویی با راست افراطی شد و از رای‌دهندگان خواست تا در دور دوم سرنوشت‌ساز انتخابات پارلمانی، جلوی پیروزی راست افراطی را بگیرند.

در همین حال، مارین لوپن، رهبر راست افراطی با این بیان که «اردوگاه مکرون عملا از میان رفت» در اشاره به بالا بودن احتمال نخست‌وزیری ژردن باردلا گفت: «امیدواریم که باردلا پس از انتخابات، نخست‌وزیر فرانسه شود».

مکرون پس از انتخابات پارلمانی که دور دوم آن در 7 ژوئیه برگزار خواهد شد، در سمت رئیس جمهوری باقی خواهد ماند، اما باید نخست‌وزیری را از حزب یا ائتلافی که بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمانی را به دست آورده، صرف نظر از میزان اختلاف نظر با او در سیاست‌گذاری‌ها، انتخاب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید