استقبال بازار اروپا از نتایج انتخابات فرانسه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که حزب راست افراطی اجتماع ملی در فرانسه با 33 درصد آرا به پیروزی رسیده است، جبهه نوین مردمی، ائتلاف چپ به 28 درصد و ائتلاف مکرون به 20 درصد آرا دست یافتند.

هم حزب راست افراطی به رهبری مارین لوپن و هم ائتلاف چپ‌ها به رهبری ژان لوک ملانشون خواستار شرکت مردم در مرحله دوم انتخابات شدند؛ چرا که با توجه به اختلاف نه چندان زیاد بین راست افراطی و چپ در مرحله اول، سرنوشت باقی کرسی‌های باقی‌مانده در مجلس 577 نفری پارلمان فرانسه برای به دست آوردن اکثریت و ترکیب آینده دولت تعیین کننده است.

در مرحله اول انتخابات که نزدیک به 70 درصد از واجدین شرایط در آن شرکت کردند، حزب راست افراطی به 38 و ائتلاف چپ به 32 کرسی دست یافتند.

تا پیش از انحلال مجلس فرانسه برای انتخابات زودهنگام، چپ‌ها 149 کرسی در مجلس داشتند و اکنون برای به دست آوردن اکثریت باید به جای ائتلاف راست میانه مکرون با حزب راست افراطی لوپن بر سر حداقل 289 کرسی رقابت کنند تا شانس نخست‌وزیری در دولت را بیابند.

اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که فاصله پنج درصدی بین راست افراطی و چپ‌ها همچنان باقی است. براساس آخرین نظرسنجی‌هایی که قبل از یکشنبه 10 تیر انجام شده، چپ‌ها 18 تا 28.5 و راست افراطی 33 تا 33.5 درصد طرفدار داشته‌اند.

در همین حال، به نوشته «پولیتیکو»، امانوئل مکرون که پس از پیروزی راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا، با هدف توقف گسترش نفوذ حزب اجتماع ملی ماریون لوپن، انتخابات زودهنگام را برگزار کرد با نتیجه‌ای غیرمنتظره روبرو شد و آن هم حذف حزب خودش از اکثریت کرسی‌های مجلس بود. پولیتیکو نوشته است اکنون مکرون بر سردوراهی چپ یا راست افراطی قرار گرفته است.

نتایج مرحله اول انتخابات مجلس فرانسه، دوشنبه 11 تیر، سبب افزایش ارزش سهام شرکت‌های فرانسوی و همچنین افزایش نیم درصدی ارزش برابری یورو در برابر دلار شد.

به نوشته «فاینشنال تایمز» از آنجا که هم برنامه‌های راست افراطی و هم چپ‌ها سبب افزایش هزینه دولت فرانسه می‌شود آن هم در شرایطی که این کشور با کسری بودجه روبرو است، بازار اروپا با نگرانی به نتایج انتخابات در مرحله دوم چشم دوخته است.

خبرگزاری «رویترز» نیز از قول تونی سیکامور، تحلیلگر بازار در این باره نوشته است که نتایج دور اول انتخابات نشان داد که حزب لوپن به آن پیروزی که مورد انتظارش بوده دست نیافته برای همین نگرانی بازار سهام کمتر شد و حالا امید به اینکه راست افراطی در مجلس فرانسه به اکثریت مطلق دست پیدا نکند، بیشتر شده است. در نتیجه احتمال افزایش هزینه‌های دولت فرانسه کمتر شده است که تا اینجا خبر خوبی برای سهام و یورو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size