پیشتازی راست‌گرایان افراطی در انتخابات فرانسه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس برآوردهای اولیه، حزب راست‌گرای «اجتماع ملی» و متحدانش با کسب بیش از 34 درصد آرا، پیروز دور اول انتخابات پارلمانی زودهنگام فرانسه شدند. این حزب با اختلاف قابل توجهی از ائتلاف چپ «جبهه مردمی» که بین 28.5 تا 29.1 درصد آرا را کسب کرد و جناح امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، که بین 20.5 تا 21.5 درصد آرا را به دست آورد، پیشی گرفت.

برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد حزب اجتماع ملی اکثریت قابل توجه صندلی‌های مجلس ملی فرانسه را به‌دست خواهد آورد. این پیش‌بینی‌ها تصاحب «اکثریت مطلق» صندلی‌های مجلس ملی به‌دست جناح راست افراطی را محتمل دانسته است. امانوئل مکرون خواستار ایجاد «ائتلاف بزرگ» برای مقابله با راست‌گرایان افراطی شد و از رای‌دهندگان خواست در دور دوم سرنوشت‌ساز انتخابات پارلمانی، مانع از پیشروی آن‌ها شوند.

مارین لوپن، از رهبران راست‌گرا در فرانسه، اعلام کرد که «جناح ماکرون در عمل نابود شده است». او ابراز امیدواری کرد ژردن باردلا، پس از انتخابات به عنوان نخست‌وزیر فرانسه منصوب شود.

ژردن باردلا

باردلا یا شعار «افزایش قدرت خرید»، خود را به عنوان «نخست‌وزیر احتمالی» معرفی کرد و وعده کاهش مالیات بر ارزش افزوده انرژی و سوخت و معافیت مالیاتی برای افراد زیر 30 سال را داد. اما مخالفان او معتقدند که باردلا به دلیل ورود به عرصه سیاست در سنین پایین، فاقد تجربه حرفه‌ای است و برنامه‌های اقتصادی‌اش غیرواقعی است.

ماکرون پس از انتخابات پارلمانی همچنان رئیس‌جمهوری فرانسه باقی خواهد ماند. دور دوم این انتخابات در هفتم ژوئیه برگزار خواهد شد. اما او باید نخست‌وزیری را از حزب یا ائتلافی که بیشترین کرسی‌ها را در مجلس ملی کسب کرده است، انتخاب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم