واشینگتن و هم‌پیمانانش اقدام پیونگ یانگ در تامین تسلیحات برای روسیه را محکوم کردند

مناسبات مسکو و پیونگ یانگ در سال‌‌های اخیر به سرعت رشد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رابرت وود، معاون نماینده واشینگتن در سازمان ملل متحد، از «انتقال غیرقانونی تسلیحات از جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) به روسیه»، انتقاد کرد. این در حالی است که روابط میان روسیه و کره شمالی بسیار مستحکم‌تر از هر زمان دیگر در گذشته است.
وود پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره این موضوع گفت: «ما این عملیات انتقال غیرقانونی را که به شکل قابل توجهی به توانمندی روسیه برای جنگ با اوکراین کمک کرده، به شدت محکوم می‌کنیم».
او افزود:«صادرات تسلیحات و مهمات کره شمالی، ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت در خصوص این موضوع در سال‌های 2006، 2009 و 2016 است».
جونا لیو، مدیر اجرایی مرکز پژوهش‌های فعالیت‌های تسلیحاتی طی مناقشات، که استفاده از تسلیحات در جنگ را دنبال می‌کند، به شورای امنیت گفت که این مرکز، شواهدی مبنی بر استفاده از موشک‌های بالستیک کره شمالی در اوکراین پیدا کرده که مصداق نقض تحریم‌ها است.
لیو تاکید کرد: «یک تیم تحقیقات میدانی وابسته به مرکز تحقیقات تسلیحاتی، بقایای یک موشک بالستیک را که در 2 ژانویه 2024 به خارکیف اصابت کرد، به صورت فیزیکی مستند کرده و محققان به این جمع‌بندی رسیدند که این موشک، ساخت کره شمالی است».
لیو تاکید کرد که کی‌یف و زاپوریژیا پیشتر در سال جاری نیز هدف موشک‌هایی مشابه قرار گرفتند.

واکنش سفیر روسیه در سازمان ملل

از سویی واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، ضمن انکار تلاش مسکو برای تضعیف تحریم‌ها، با حضور اوکراین و اتحادیه اروپا در این نشست، مخالفت ورزید.
روابط بین مسکو و پیونگ یانگ در سال‌های اخیر به سرعت گسترش یافته و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در اوایل ماه جاری، میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود و توافقنامه دفاعی مشترکی میان دو طرف امضا شد.
این در حالی است که تنش‌ها در شبه‌جزیره کره در حال افزایش است و کره جنوبی از سیاست مسکو در حمایت بی‌دریغ از پیونگ یانگ که رفتاری غیرقابل پیش‌بینی دارد، ناخشنود است.
در سال‌های اخیر، روابط دو کره به پایین‌ترین سطح خود رسید و روند دیپلماتیک میان دو کشور دیرزمانی است که دچار تزلزل شده است. افزایش آزمایش‌های تسلیحاتی از سوی پیونگ یانگ و پرتاب بالن‌های مملو از زباله، به عنوان بخشی از به اصطلاح پاسخ به بالن‌های مملو از شعارهای تبلیغاتی ضد رژیم کره شمالی که توسط فعالان کره جنوبی پرتاب می‌شوند، تشدید شده است.

خشم نماینده چین در سازمان ملل

وود در بخشی از سخنانش تاکید کرد که پکن می‌تواند اقدامات بیشتری را در ممانعت از مناسبات فزاینده میان روسیه و کره شمالی انجام دهد.
این اظهار نظر وود، واکنش خشم‌آلود سفیر پکن در سازمان ملل را برانگیخت که گفت: «آمریکا به جای سرزنش دیگران، باید در خصوص تنش‌های فزاینده در شبه‌جزیره کره ، عمیقا بیاندیشد ».
پیونگ یانگ در 25 ژوئن یک موشک بالستیک آزمایش کرد که به گفته وود، نشان‌دهنده«تحقیر» شورای امنیت است.
از سوی دیگر ، کیم سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت که «هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد». سونگ تاکید کرد که هدف از توافق امضا شده میان مسکو و پیونگ یانگ، «تقویت پیشرفت» در روابط است.
حمایت فرانسه و بریتانیا از موضع واشینگتن
فرانسه و بریتانیا در محکومیت آنچه که به گفته آنها، ارسال تسلیحات از کره شمالی به روسیه و ناقض تحریم‌ها است، به واشینگتن پیوستند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز هفته گذشته ضمن انتقاد از حمایت نظامی آمریکا از اوکراین، ارسال تسلیحات روسی به کره شمالی را بعید ندانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید