دو مسئول آمریکایی: دولت بایدن مقادیر بزرگی از مهمات را برای اسرائیل فرستاد

طبق گفته این دو مسئول به «رویترز»، واشینگتن از 7 اکتبر گذشته، 14 هزار بمب 2 هزار پوندی برای اسرائیل ارسال کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طبق گفته دو مقام آمریکایی مطلع از فهرست به‌روزرسانی‌شده محموله‌های تسلیحاتی، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از زمان آغاز جنگ غزه، محموله‌های بزرگ مهمات، از جمله بیش از 10 هزار بمب بسیار مخرب 2000 پوندی و هزاران موشک «هل‌فایر» را به اسرائیل ارسال کرده است.
این دو مقام که مجاز به صحبت علنی نبودند، افزودند که از آغاز جنگ اکتبر تا چند روز گذشته، ایالات متحده دست کم 14 هزار بمب 2 هزار پوندی «ام‌.کی-84»، 6500 بمب 500 پوندی، 3 هزار موشک نقطه‌زن هوا به سطح «هل‌فایر»، هزار بمب سنگرشکن و 2600 بمب کم قطر و دیگر مهمات را به اسرائیل اسرائیل کرده است.
عدم کاهش ارسال مهمات به اسرائیل
این دو مقام به جدول زمانی برای محموله‌های تسلیحات اشاره نکردند، اما محموع اعداد نشان می‌دهد که با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای محدود کردن عرضه تسلیحات و تصمیم اخیر دولت بایدن برای تعلیق حمل بمب‌های قدرتمند، هیچ کاهش قابل توجهی در حمایت نظامی آمریکا از اسرائیل وجود ندارد.
به گفته کارشناسان، محموله های ارسالی با نیاز اسرائیل برای برطرف کردن کمبود کمک‌های تسلیحاتی به کار رفته در حملات نظامی به غزه ظرف بیش از 8 ماه گذشته، همپوشانی داشته است.
تام کاراکو، کارشناس تسلیحاتی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی«سی‌اس‌ای‌اس»، گفت: «در حالی که این مقدار (از مهمات) می‌تواند به سرعت در یک منازعه بزرگ به پایان برسد، این فهرست به وضوح نشان‌دهنده سطح قابل توجهی از حمایت آمریکا از متحد اسرائیلی ما است.»
به گفته کاراکو، مهمات وارد شده در لیست از نوع مورد نیاز اسرائیل در جنگ علیه حماس یا درگیری احتمالی با گروه حزب الله لبنان است.
جدیدترین آمار
اعداد ذکر شده در این لیست، جدیدترین و بزرگترین آمار مربوط به مهمات است که از آغاز جنگ غزه به اسرائیل ارسال شده است.
یکی از مقامات آمریکایی گفت این محموله‌ها بخشی از فهرست بزرگ‌تری از تسلیحات ارسالی به اسرائیل از زمان آغاز درگیری در غزه است.
بیش از 6 میلیارد دلار کمک امنیتی
یک مقام ارشد دولت بایدن چهارشنبه به خبرنگاران گفت که واشینگتن از 7 اکتبر، 6.5 میلیارد دلار کمک امنیتی به اسرائیل ارسال کرده است.
ادعاهای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در چند هفته گذشته مبنی بر خودداری واشینگتن از ارسال تسلیحات، بارها از سوی مقامات آمریکایی رد شد، اگرچه آنها اذعان کردند که «محدودیت‌هایی» وجود دارد.
دولت بایدن تنها ارسال یک محموله بمب‌های 2 هزار پوندی به اسرائیل را به دلیل نگرانی از تاثیر ویرانگر و مرگبار بر مناطق مملو از اهالی در غزه را متوقف کرد اما مسئولان آمریکایی تاکید دارند تمامی عملیات تحویل دیگر تسلیحات، به صورت عادی در جریان است.
«رویترز» پنجشنبه گزارش داد که واشینگتن در حال مذاکره با اسرائیل در مورد آزاد کردن محموله بمب‌های 2 هزار پوندی است.
کمک‌های تسلیحاتی حدود 4 میلیاردی به اسرائیل
واشینگتن سالانه 3.8 میلیارد دلار به متحد خود اسرائیل کمک نظامی می‌کند.
از سویی بایدن هشدار داده اگر اسرائیل حفاظت از غیرنظامیان را تامین نکند، شروطی را برای ارائه کمک‌های نظامی وضع خواهد کرد اما در مقام عمل صرفا ارسال این محموله بمب را به تاخیر انداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید