گوترش: جنگ‌های خاورمیانه از غم‌انگیزترین درگیری‌های جهان به حساب می‌آیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، بر ضرورت حفظ حق تصمیم‌گیری سیاسی مردم در پنجاه سال آینده تأکید کرد و گفت نباید به ماشین‌ها اجازه داد استقلال انسان‌ها را سرکوب کنند. او در مصاحبه‌ای با میخائیل گوزمان، معاون اول مدیرکل خبرگزاری «تاس»، خاطرنشان کرد: «می‌خواهم ارزش‌هایی که به پیدایش سازمان ملل منجر شد و در منشور این سازمان قید شده‌اند، به ویژه کرامت انسانی و استقلال بشری، حفظ شوند تا ماشین‌ها نتوانند جایگزین انسان‌ها در تصمیم‌گیری‌های مهم درباره آینده ما شوند.»

گوترش اظهار داشت که فناوری‌های آینده بسیار متفاوت خواهند بود و انواع جدیدی از فعالیت‌ها و تغییرات در ساختار جوامع و احتمالا سازوکار‌های سیاسی به وجود خواهند آمد. او در این زمینه اضافه کرد: «فعالیت‌های جدید بسیاری ایجاد خواهند شد که امروز وجود ندارند، ساختار جوامع تغییر خواهد کرد و شاید سیستم‌های سیاسی نیز دگرگون شوند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد به موفقیت این نهاد در متحد کردن کشورها برای توسعه حکمرانی جهانی بر هوش مصنوعی اشاره کرد و گفت: «توانستیم نمایندگان دولت‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و جامعه مدنی را گرد هم آوریم و به توافقی درباره مدیریت جهانی هوش مصنوعی دست یابیم. این توافق البته محدود است و بسیاری از جنبه‌ها در سطح کشورها تعیین خواهد شد، اما ما توانستیم آن‌ها را متحد کنیم. هیچ سازمان دیگری در جهان نمی‌توانست نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، اسرائیل، کشورهای آفریقایی و دیگر کشورها را برای رسیدن به توافق در مورد یکی از مهم‌ترین چالش‌های عصر ما، گرد هم آورد.»

گوترش تأکید کرد که نباید انتظار داشت دبیرکل سازمان ملل بتواند همه مشکلات را حل کند. او گفت: « دبیرکل سازمان ملل متحد قدرت بسیار محدودی دارد که قابل مقایسه با قدرت یک رئیس دولت یا یک شرکت بزرگ نیست، همچنین منابع مالی محدودی در اختیار دارد. اما دبیرکل دو چیز دارد: اول، صدا، که تنها زمانی تأثیرگذار است که به منشور سازمان ملل و حقوق بین‌الملل وفادار باشد. دوم، توانایی جمع‌آوری و متحد کردن افراد نیک‌اندیش برای پاسخ به چالش‌های زمانه ما.»

دبیرکل سازمان ملل در مورد درگیری‌های خاورمیانه، اوکراین و سودان به عنوان غم‌انگیز‌ترین درگیری‌های کنونی جهان یاد کرد و گفت: «دوست دارم بتوانم هر کاری که در توان دارم انجام دهم، با این آگاهی که تنها یک صدا هستم. این صدا فرصتی برای گردهم آوردن مردم و بررسی این موضوع است که آیا می‌توانیم پیش از پایان دوره من، برخی از غم‌انگیزترین درگیری‌هایی که امروز در خاورمیانه، اوکراین و سودان داریم را حل کنیم.»

گوترش تأکید کرد که سازمان ملل برای برقراری صلح تأسیس شده است، اما مشکلات زیادی بر سر راه دستیابی به این صلح وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید