لوپن انتظار پیروزی کامل راست افراطی بر مکرون را دارد

فرانسه از پس از جنگ جهانی دوم سه دوره همزیستی به خود دیده است که در آنها رئیس‌جمهوری و دولت کشور از دو اردوگاه سیاسی متضاد بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارین لوپن، رهبر جریان راست افراطی فرانسه، در روزهای منتهی به انتخابات پارلمانی این کشور گفت مطمئن است حزبش اکثریت مطلق را به دست می‌آورد، دولت تشکیل می‌دهد، و آزادی عمل امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه را محدود می‌کند.

به گزارش «رویترز»، مکرون پس از انتخابات زودهنگام پارلمانی در 30 ژوئن و 7 ژوئیه که به دنبال شکست ائتلاف حاکم وی از حزب «اجتماع ملی» لوپن در انتخابات پارلمان اروپا برگزار می‌شود، در مقام ریاست جمهوری باقی می‌ماند، اما ممکن است مجبور شود قدرت را با دشمنانش تقسیم کند.

نظرسنجی‌های اخیر پیوسته نشان می‌دهند که اجتماع ملی در کسب آراء مردمی پیشتاز است، و پس از آن ائتلاف چپ در رتبه دوم قرار دارد، و ائتلاف میانه‌روان که از دولت مکرون حمایت می‌کنند در رتبه سوم قرار دارند.

با این حال، پرسش اساسی این است که آیا اجتماع ملی می‌تواند اکثریت مطلق 289 کرسی یا بیشتر را در پارلمان فرانسه کسب کند یا خیر. آخرین نظرسنجی که روز چهارشنبه منتشر شد پیش‌بینی می‌کند که حزب لوپن و متحدانش بین 220 تا 260 کرسی را به دست آورند.

دوره ریاست جمهوری مکرون تا سال 2027 ادامه دارد و نمی‌توان او را مجبور به ترک مقام خود کرد. مکرون خود بارها گفته است که فارغ از نتیجه انتخابات پیش رو، تا سال 2027 رئیس‌جمهوری باقی خواهد ماند.

فرانسه از پس از جنگ جهانی دوم سه دوره «همزیستی» به خود دیده است که در آنها رئیس‌جمهوری و دولت کشور از دو اردوگاه سیاسی متضاد بوده‌اند. با این وجود، لوپن پیش‌بینی کرد که این همزیستی اجباری برای ماکرون دشوار باشد.

به گفته رویترز، قانون اساسی فرانسه به رئیس‌جمهوری آزادی عمل گسترده‌ای در حوزه سیاست خارجی و دفاعی می‌دهد، در حالی که نخست‌وزیر و دولت رهبری امور داخلی از جمله سیاست اقتصادی را بر عهده دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید