رسوایی در کارزار انتخاباتی راست افراطی در بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه چهار در بریتانیا، گزارشی از میزان گسترده تفکرات نژادپرستانه، ضدمهاجران و اقلیت‌ها در حزب «رفرم یوکی» (اصلاح بریتانیا) به رهبری نایجل فراژ نشر کرده که به رسوایی تازه‌ای برای این حزب در آستانه انتخابات سراسری بریتانیا بدل شده است.

در جریان کارزار انتخاباتی حزب رفرم که گرایش راست افراطی دارد در شهر کالکتون در جنوب شرقی بریتانیا، خبرنگار شبکه چهار بدون ابراز هویت خود به آنجا رفت و مخفیانه تصاویری را ضبط کرد که نشان می‌دهد اعضای اصلی این حزب و نامزدهای انتخابات محلی اظهاراتی نژادپرستانه و علیه اقلیت‌ها، مهاجران و همچنین برخی کسانی که به عنوان مسلمان یا سایر ادیان شناخته می‌شوند ابراز می‌کنند.

پخش این گزارش از شبکه چهار، نه تنها سبب بازنشر آن در رسانه‌های اجتماعی و واکنش کاربران بریتانیایی به آن شد بلکه بسیاری از رسانه‌های اصلی بریتانیا نیز به بحث و بررسی آن پرداختند.

در بخشی از این گزارش، آندرو پارکر یکی از اعضای حزب رفرم می‌گوید باید یک گروه در سواحل مستقر شوند و به پناهجویانی که با قایق به بریتانیا می‌آیند تیراندازی کنند.

در این گزارش برخی از نزدیکان نایجل فراژ نیز سخنانی شرم‌آور درباره اقلیت‌ها می‌گویند که با واکنش‌ خشمگینانه آنها روبرو شده است.

آندرو پارکر همچنین به خبرنگار کانال چهار که از هویت او بی‌اطلاع بود می‌گوید اگر الان مسلمان‌ها را بیرون نیاندازیم چند سال دیگه اینجا به یک کشور اسلامی بدل می‌شود.

در حالی که این اظهارات به جنجالی بزرگ برای حزب راست افراطی رفرم یوکی بدل شده، صبح جمعه 8 تیر، نایجل فراژ رهبر این حزب ضمن ابراز ناراحتی از چنین سخنانی به اسکای نیوز و سایر رسانه‌ها گفت که آندرو پارکر از این حزب کنار گذاشته شده است.

حزب رفرم یوکی، پنج سال پیش به نام حزب برگزیت تاسیس شد و پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نام خود را تغییر داد. گفته شده که گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ از این حزب که تنها یک نماینده در مجلس داشت حمایت می‌کنند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این حزب 18 درصد طرفدار دارد.

در همین حال حامیان حزب حاکم محافظه‌کار در میان رای‌دهندگان فقط 19 درصد بوده‌اند. حزب کارگر که پیروزی خود را در انتخابات هفته آینده بریتانیا قطعی می‌داند 42 درصد طرفدار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم