آمریکا وزرای خارجه چند کشور عربی و اسرائیل را به نشست «ناتو» دعوت کرد

به نوشته « فایننشال تایمز» از مصر، اردن، قطر، تونس، امارات و بحرین برای شرکت در این اجلاس دعوت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«فایننشال تایمز»، جمعه، 8 تیر گزارش داد که آمریکا از وزرای خارجه اسرائیل و تعدادی از کشورهای عربی برای شرکت در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در ماه آینده در واشینگتن دعوت کرده است.

این روزنامه به نقل از بیانیه یکی از مقامات «ناتو» نوشت: «استولتنبرگ، دبیرکل از سران کشورها و دولت‌های سی و دو متحد و همچنین رهبران شرکای ما در منطقه هند و اقیانوس آرام دعوت کرد».

به نوشته این روزنامه از مصر، اردن، قطر، تونس، امارات و بحرین برای شرکت در این اجلاس دعوت شد.

بازگرداندن لبنان به عصر حجر

با ادامه جنگ غزه و بمباران باریکه توسط اسرائیل، نگرانی‌ها در خصوص گسترش دامنه منازعه در خاورمیانه در حال افرایش است.

اسرائیل در آغاز ژانویه اعلام کرد که «ساختار نظامی» جنبش حماس را در شمال نوار غزه که شاهد نبردهای شدید در ماه‌های اول جنگ بود، متلاشی کرده است، اما این جنبش بار دیگر، خود را سازماندهی کرد.

از سویی یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل چهارشنبه در پایان سفر چند روزه خود به واشینگتن گفت: «حزب‌الله به خوبی می‌داند که ما می‌توانیم در صورت وقوع جنگ، آسیب بزرگی به لبنان وارد کنیم».

گالانت افزود: «می‌توانیم لبنان را به عصر حجر بازگردانیم، اما نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم». او تاکید کرد که دولت اسرائیل، خود را برای همه سناریوها آماده می‌کند.

شکست مذاکرات برای بازگشاتیی گذرگاه رفح

مذاکرات برای بازگشایی گذرگاه رفح، کریدور اصلی امدادرسانی برای اهالی غزه و تخلیه آوارگان، بارها شکست خورده است.

قاهره نیز با از سرگیری عملیات کمک‌رسانی از طریق این گذرگاه تا زمانی که نیروهای اسرائیلی، طرف فلسطینی آن را در کنترل دارد، مخالفت کرده است.

با کشانده شدن دامنه منازعه جاری به لبنان، فرانسه روز گذشته، «نگرانی عمیق خود را از خطرات وضعیت در لبنان»، اعلام کرد و از «همه طرف‌ها خواست تا بیشترین میزان خویشتن‌داری را داشته باشند».

این در حالی است که مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد هشدار داد که گسترش جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه، امری«هولناک» خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که فاز نبردهای «سنگین» علیه عوامل حماس، به ویژه در شهر رفح، در جنوب نوار غزه، «در آستانه پایان است». او افزود: «ما برخی از نیروهای خود را مجدداً به سمت شمال مستقر خواهیم کرد. این کار را عمدتاً بنابر اهداف دفاعی و همچنین برای بازگرداندن اهالی منطقه (آوارگان) به خانه‌هایشان انجام خواهیم داد».

از سویی کانادا و آلمان چهارشنبه از اتباع خود خواستند لبنان را ترک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم