رئیس‌جمهوری بولیوی کودتای نظامیان در این کشور را محکوم کرد

رهبران کشورهای منطقه عمیقا از آرسه و دموکراسی بولیوی حمایت کرده‌ و به شدت اقدام نظامی را محکوم کرده‌‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه نیروهای مسلح بولیوی روز چهارشنبه میدان مرکزی لاپاز پایتخت این کشور را تصرف کردند و یک خودروی زرهی به ورودی کاخ ریاست جمهوری هجوم آورد، لوئیس آرسه، رئیس‌جمهوری چپ‌گرا، آنچه را «کودتا»ی نظامیان علیه دموکراسی نامید را محکوم کرد و خواستار حمایت بین‌المللی شد.

به گزارش «رویترز»، آرسه بسیج برخی از واحدهای ارتش در لاپاز به رهبری ژنرال خوان خوزه زونیگا که اخیراً از فرماندهی سلب شده بود را محکوم کرد و خواستار مرخص کردن نیروهای نظامی شد.

در حالی که سربازان مسلح کاخ ریاست جمهوری را محاصره کرده بودند، آرسه از درون کاخ اظهار کرد: «امروز کشور با اقدام به کودتا مواجه است. بار دیگر منافع برخی بر این قرار گرفته است تا دموکراسی در بولیوی خدشه‌دار شود. مردم بولیوی باید بیایند. ما به مردم بولیوی برای سازماندهی و بسیج علیه کودتا و در دفاع از دموکراسی نیاز داریم.»

به گفته رویترز، تنش‌ها در بولیوی پیش از انتخابات سراسری سال 2025 افزایش یافته است، و اِوو مورالس، رئیس‌جمهوری سابق چپ‌گرا، قصد دارد با متحد سابق خود آرسه رقابت کند، که باعث شده شکاف بزرگی در حزب سوسیالیست حاکم ایجاد شود.

بسیاری خواهان بازگشت مورالس به قدرت نیستند، که از سال 2006 تا 2019 حکومت کرد، و در بحبوحه اعتراضات گسترده برکنار شد. بعدا یک دولت محافظه‌کار موقت جای وی را گرفت، و سپس آرسه در انتخابات 2020 پیروز شد.

زونیگا اخیراً گفته بود که مورالس نباید دوباره رئیس‌جمهوری شود، و تهدید کرده بود در صورت تلاش مورالس، او جلویش را خواهد گرفت، که باعث شد آرسه این فرمانده نظامی را از سمت خود برکنار کند.

به گفته رویترز، رهبران کشورهای منطقه عمیقا از آرسه و دموکراسی بولیوی حمایت کرده‌اند، و حتی مخالفان سیاسی محافظه‌کار دولت از جمله جینین آنز، رئیس‌جمهوری سابق که در زندان است، به شدت اقدام نظامی را محکوم کرده‌‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید