آلمان قانونی جدید را برای تسهیل اخراج اتباع خارجی‌ حامی تروریسم از این کشور تصویب کرد

معاون صدراعظم آلمان: اسلام در آلمان ریشه داشته ولی افراط‌گرایی اسلامی جایگاهی در این کشور ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت آلمان، چهارشنبه 6 تیر پیش‌نویس قانونی را تصویب کرد که به موجب آن اخراج اتباع خارجی‌ از این کشور را به‌دلیل حمایت از جنایات تروریستی، پدیده‌ای که از جمله در شبکه‌های اجتماعی و به‌دنبال حمله حماس به اسرائیل افزایش یافته است، تسهیل می‌کند.

این پیش‌نویس که اصلاحیه‌ای در قانون حق اقامت است، تصریح می‌کند که تأیید یا ترویج یک اقدام تروریستی برای اعمال شرایط اخراج در این مورد کافی است، در حالی که قانون فعلی در این ارتباط به اظهارات حمایتی اشاره دارد که شامل چندین واقعه می‌شود.

یک اظهارنظر منجر به اخراج می‌شود

وزارت کشور آلمان در این‌باره تصریح کرد که «یک اظهارنظر که جنایت تروریستی را در شبکه‌های اجتماعی تمجید یا حمایت کند، می‌تواند به عنوان انگیزه‌ای جدی برای انجام روند اخراج تلقی شود.»

رابرت هابک، معاون صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای اظهار داشت که «این قانون یک دستاورد و قدرت بزرگ برای کشور ما به شمار می‌رود تا افراد تحت تعقیب بتوانند در آلمان از محافظت لازم برخوردار شوند. اما کسانی که با تمجید از تروریسم و جشن گرفتن جنایات بی‌رحمانه آن‌ها نظم اولیه لیبرال را نقض می‌کنند، حق ماندن خود در این کشور را از دست می‌دهند.»

هابک، در ادامه افزود:«اسلام در آلمان ریشه دارد ولی افراط‌گرایی اسلامی جایگاهی در این کشور ندارد».

در این طرح دولت آلمان که همچنان نیازمند تایید نمایندگان پارلمان است، تصریح شده که تمجید در فضای مجازی به خشونت‌ها دامن می‌زند و افراط‌گرایان یا افرادی که ممکن است خطرناک تلقی شوند را به ارتکاب اقداماتی تروریستی تحریک کند.

نانسی فیرز، وزیر کشور آلمان، چهارشنبه از طریق روزنامه‌های گروه رسانه‌ای «فونکه» گفت: «تحریک‌کنندگان اسلامگرایی که هنوز در ذهنیتی عصر حجری زندگی می‌کنند، جایی در کشور ما ندارند.»

احکام قضایی

به‌دنبال حمله بی‌سابقه حماس به اسرائیل در 7 اکتبر سال گذشته که منجر به کشته شدن 1195 نفر شد که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند و متعاقب آن پاسخ اسرائیل در تهاجم نظامی به نوار غزه که تاکنون بیش از 37600 کشته غیرنظامی اغلب از میان زنان و کودکان برجای گذاشته است، بسیاری از اظهارنظرها در شبکه‌های اجتماعی نفرت‌پراکنی را تشویق کرد.

در مقابله با چنین پدیده‌ای قوه قضائیه آلمان چندین حکم صادر کرد که مهم‌ترین آن‌ها این بود که یکی از امامان مسجدی در مونیخ پس از این‌که در روز حمله نوشت: «هر کس روش خاص خود را برای جشن گرفتن ماه اکتبر دارد»، 4500 یورو جریمه شد.

در آغاز ماه ژوئن، بسیاری از مردم در فضای مجازی از حمله با چاقو توسط یک افغان به اعضای یک گروه ضد‌اسلام در شهر «مانهایم» (غرب آلمان) ستایش کردند. این حمله که منجر به کشته شدن یک پلیس جوان شد، کشور آلمان را در شوک فرو برد.

این حمله بحث در مورد لزوم اخراج جنایتکاران افغان به کشورشان را پس از آن زنده کرد که دولت آلمان اجرای چنین طرحی را در پی بازگشت مجدد طالبان به قدرت در افغانستان در اوت 2021، متوقف کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید