«سی‌ان‌ان»: تغییر رویکرد دولت بایدن در اعزام پیمانکاران نظامی آمریکایی به اوکراین

این رویکرد برای اولین بار از زمان تهاجم روسیه در فوریه 2022، به «پنتاگون»اجازه خواهد داد تا قراردادهایی را در مورد فعالیت در خاک اوکراین به شرکت‌های آمریکایی پیشنهاد دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهار مقام آگاه آمریکایی فاش کردند که واشینگتن به پیمانکاران نظامی اجازه خواهد داد تا به ارتش اوکراین در نگهداری و تعمیر سامانه‌های تسلیحاتی ارائه شده توسط ایالات متحده، کمک کنند.

«سی‌ان‌ان» چهارشنبه 6 تیر به نقل از این 4 مقام آگاه آمریکایی فاش ساخت که اجازه دادن به پیمانکاران باتجربه برای حضور در اوکراین به این معنی است که آنها قادر خواهند بود به نیروهای اوکراینی کمک کنند تا تجهیزات آسیب دیده را بسیار سریع‌تر تعمیر کنند.

طی دوسال گذشته روند معمول برای تعمیر این تجهیزات، ارسال آنها به لهستان، رومانی یا سایر کشورهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو» بود.

موافقت نهایی اعلام نشده است

این مسئولان در عین حال تاکید کردند که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هنوز موافقت نهایی خود را با این رویکرد، اعلام نکرده است.

یکی از این مقامات تصریح کرد که بایدن در مورد اعزام نیروهای آمریکایی به خاک اوکراین، موضع بسیار قاطعانه‌ای دارد.

انتظار می‌رود که این رویکرد در سال جاری تصویب شود که به «پنتاگون» برای اولین بار از زمان تهاجم روسیه در فوریه 2022، اجازه خواهد داد تا قراردادهایی را در مورد فعالیت در خاک اوکراین شرکت‌های آمریکایی پیشنهاد دهد.

در طول جنگ جاری میان روسیه و اوکراین و به‌رغم حمایت گسترده دولت بایدن از کی‌یف، این دولت قاطعانه از اعزام پرسنل نظامی به این اوکراین خودداری کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا به صراحت به همه غیرنظامیان یا پیمانکاران نظامی آمریکایی در مورد سفر به اوکراین، هشدار داده ولی به نظر می‌رسد واشینگتن طی دو ماه گذشته و در پی پیش‌روی‌های روسیه در تعدادی از جبهه‌ها، موضوع اعزام پیمانکاران نظامی به اوکراین را مورد بازبینی قرار داده باشد.

به نظر می‌رسد ارسال اخیر تسلیحات پیشرفته آمریکایی به اوکراین، که لزوم عملیات تعمیر و نگهداری تسلیحات پیچیده از جمله جنگنده‌های «اف-16» را ایجاب می‌کند، نقطه آغاز این تغییر رویکرد و موضع آمریکا باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید