طرح مشاوران ترامپ برای توقف کمک به اوکراین در صورت عدم مذاکره با روسیه

شورای امنیت ملی دولت بایدن در واکنش به این طرح اعلام کرد کاخ سفید اوکراین را مجبور به مذاکره با روسیه نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو مشاور کلیدی دونالد ترامپ با نظر به احتمال پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری 5 نوامبر طرحی را برای پایان دادن به جنگ روسیه علیه اوکراین به او ارائه داده‌اند که بر اساس آن اگر کی‌یف با مسکو وارد مذاکرات صلح نشود، کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین متوقف می‌شود.

به گزارش «رویترز»، کیث کلاگ، ژنرال بازنشسته، و فرد فلایتز، آنالیست سابق «سی‌آی‌اِی»، که هر دو در دوران ریاست جمهوری ترامپ از سال 2017 تا 2021 به عنوان روسای ستاد شورای امنیت ملی دولت وی خدمت کردند، این طرح را تهیه کرده‌اند.

کلاگ درباره طرح مذکور طی مصاحبه‌ای تاکید کرد که ایالات متحده همزمان به مسکو هشدار می‌دهد که هرگونه امتناع از مذاکره منجر به افزایش حمایت‌های آمریکا از اوکراین خواهد شد. بر اساس این طرح، آتش‌بس بین نیروهای متخاصم در امتداد خطوط نبرد غالب در طول مذاکرات صلح برقرار خواهد شد.

فلایتز در این باره گفت استراتژی مذکور به ترامپ ارائه شده و نامزد ریاست جمهوری جمهوری‌خواه پاسخ مثبت داده است. وی افزود نمی‌تواند ادعا کند که ترامپ با طرح یا با واژه به واژه آن موافق است، اما بازخورد وی در مجموع مثبت بوده است.

کارزار انتخاباتی ترامپ بعدا در این باره گفت تنها اعلام رسمی وی سندیت خواهد داشت. با این وجود، به گفته رویترز اگر این طرح اجرایی شود، تغییر بزرگی در موضع ایالات متحده در قبال جنگ در اوکراین نشان می‌دهد، و با مخالفت متحدان اروپایی و برخی جمهوری‌خواهان آمریکا مواجه خواهد شد.

در واکنش به علنی شدن این طرح، کرملین اعلام کرد که هرگونه طرح صلحی که دولت احتمالی ترامپ در آینده پیشنهاد کند، باید «منعکس‌کننده واقعیت» باشد، ولی افزود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه همچنان علاقه‌مند به گفت‌وگو است.

در مقابل، شورای امنیت ملی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا، اعلام کرد کاخ سفید اوکراین را مجبور به مذاکره با روسیه نخواهد کرد. آدرین واتسون، سخنگوی این شورا گفت پرزیدنت بایدن بر این باور است که هر تصمیمی درباره مذاکرات به اوکراین بستگی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید