دیپلمات ارشد روس: مسکو پیشرفت‌های اتمی متناسب با دوران هوش مصنوعی دارد

سرگئی ریابکوف هشدار داد که اگر غرب عزم مسکو را دست کم بگیرد، این می‌تواند به عواقب غم‌انگیز و مرگبار منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید کشورش در زمینه بازدارندگی هسته‌ای پیشرفت‌هایی داشته است که به مسکو اجازه می‌دهد تا امنیت خود را برای چند دهه‌ آینده تضمین کند، حتی در دوره‌ای که پیشرفت‌های هوش مصنوعی حاکم است.

به گزارش «رویترز»، ریابکوف که دیپلمات ارشد روسیه در حوزه کنترل تسلیحات است، روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی که در جریان یک کنفرانس در مسکو برگزار شد، مبنی بر اینکه آیا روسیه می‌تواند امنیت هسته‌ای خود را در عصر رقابت هوش مصنوعی تضمین کند، گفت که می‌تواند.

ریابکوف که همچنین بر روابط روسیه با ایالات متحده نظارت می‌کند، هشدار داد که اگر غرب عزم مسکو را دست کم بگیرد، این می‌تواند به «عواقب غم‌انگیز و مرگبار» منجر شود، چرا که ایالات متحده و متحدانش با یک «قدرت هسته‌ای بزرگ» روبرو هستند.

به گفته ریابکوف، روسیه منابع لازم برای انتقال سیگنال به غرب در زمینه بازدارندگی هسته‌ای را دارد، اما این خطر وجود دارد که غرب مرتکب اشتباه شود. وی افزود خطری وجود دارد که نمی‌توان آن را دست کم گرفت، و آن اینکه طرف مقابل ممکن است اشتباه کند، اما روسیه سعی می‌کند این اشتباه را نکند.

به گفته رویترز، پیشتر الکسی آرباتوف، کارشناس برجسته کنترل تسلیحات روسیه، گفته بود اگر روسیه و آمریکا درباره «ثبات استراتژیک» گفت‌وگو نکنند، جهان چندقطبی می‌تواند به «هرج و مرج هسته‌ای» بیفتد. وی تاکید کرد روسیه و آمریکا باید پس از پایان جنگ اوکراین گفت‌وگوهای دوجانبه درباره برقراری ثبات استراتژیک را از سر بگیرند.

آرباتوف پیشنهاد کرد که روسیه و ایالات متحده باید پیمان «استارت» که در سال 2026 منقضی می‌شود را حفظ کنند و توافق جدیدی برای کنترل تسلیحات حاصل کنند. به گفته وی، پس از آن چین، بریتانیا، و فرانسه نیز می‌توانند در گفت‌وگوهای راهبردی شرکت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید