جولیان آسانژ پس از سال‌ها به خانه‌اش در استرالیا بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سال‌ها کشمکش قضایی، هواپیمای جولیان آسانژ، بنیان‌گذار «ویکی‌لیکس»، چهارشنبه ششم تیر در استرالیا فرود آمد. آسانژ پس از آزادی از زندانی در بریتانیا، به توافقی با دادگستری ایالات متحده آمریکا رسید که بر اساس آن، اتهام افشای اطلاعات محرمانه دفاعی آمریکا را بپذیرد.

آسانژ که اهل استرالیا است، با هواپیمای خصوصی به کانبرا، پایتخت این کشور رسید. سفر 14 ساله آسانژ به خانه‌اش در استرالیا، پس از آزادی او از زندان بلمارش در لندن آغاز شد.

چهارشنبه ششم تیر، او برای آخرین‌بار در دادگاه آمریکایی جزیره «سایپن» حاضر شد و به جرم «توطئه برای دستیابی و افشای اطلاعات دفاعی ملی»‌ آمریکا اعتراف کرد. جزیره دورافتاده ساپیان در اقیانوس آرام قرار دارد و بخشی از جزایر مارینای شمالی آمریکا است.

ویکی‌لیکس در روز گذشته اعلام کرد آسانژ با قرار وثیقه از زندان بلمارش لندن آزاد شده است. او پنج سال را در این زندان گذارند و تلاش کرد از تحویل داده‌شدن به مقام‌های قضایی آمریکا جلوگیری کند.

آمریکا آسانژ را به دلیل افشای اطلاعات محرمانه نظامی جنگ‌های عراق و افغانستان هدف تعقیب قضایی قرار داده بود. در سال 2019، یک هیئت منصفه فدرال 18 اتهام رسمی علیه او مطرح کرد که مرتبط با انتشار اسناد امنیت ملی در وبسایت ویکی‌لیکس بود.

آسانژ از آوریل 2019 در زندان امنیتی بلمارش لندن بود. او پیشتر هفت سال را در سفارت اکوادور در لندن گذارنده بود تا به مقامات سوئدی تحویل داده نشود. مقام‌های سوئدی در یک پرونده قضایی اتهاماتی، از جمله تجاوز جنسی، علیه آسانژ مطرح کرده بودند. سوئد بعدها شکایت خود علیه آسانژ را پس گرفت.

بر اساس توافق آسانژ با دادگستری آمریکا، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس قرار بود در دادگاه جزیره ساپین به 62 ماه زندان محکوم شود. دورانی که در زندان لندن آن را سپری کرده است.

اطلاعات افشاشده ویکی‌لیکس شامل ویدئویی بود که نشان می‌داد بالگرد نظامی آمریکا در سال 2007، غیرنظامیان، از جمله یک عکاس و راننده که برای خبرگزاری «رویترز» کار می‌کردند را کشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید