آغاز محاکمه غیرعلنی خبرنگار «وال‌استریت ژورنال» در روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

محاکمه غیرعلنی ایوان گرشکوویچ، خبرنگار آمریکایی «وال استریت ژورنال» در استان اورال در روسیه به اتهام «جاسوسی»، روز چهارشنبه ۶ تیرماه آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایوان گرشکوویچ که برای لحظاتی قبل از بسته شدن درهای دادگاه به روی خبرنگاران، در برابر دوربین آنها با موی تراشیده قرار گرفت، بیش از یک سال است که به اتهام جاسوسی در بازداشت به سر می‌برد.

دادستانی کل روسیه، این خبرنگار را متهم کرده که به دستور آژانس اطلاعات آمریکا «سی‌آی‌ای» مشغول جمع‌آوری اطلاعاتی محرمانه درباره تاسیسات تولید تانک در منطقه سوردولفسک روسیه بوده است.

گرشکوویچ و روزنامه وال استریت ژورنال به شدت این اتهامات را تکذیب کرده‌اند و دولت آمریکا نیز خواستار آزادی او شده است. ایوان گرشکوویچکه در یک خانواده مهاجر روس در آمریکا به دنیا آمده، اولین روزنامه‌نگارآمریکایی است که پس از جنگ سرد به اتهام جاسوسی در روسیه محاکمه می‌شود. اگر دادگاه رای به مجرم بودن گرشکوویچ بدهد، ممکن است او با محکومیت زندانی به مدت 20 سال روبرو شود.

وزارت خارجه آمریکا، روسیه را به «گروگانگیری» آمریکایی‌ها در روسیه متهم کرده است اما ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه می‌گوید آماده است تا درباره مبادله زندانیان گفتگو کند.

آلسو کورماشوا، یک روزنامه‌‌نگار آمریکایی روس‌تبار دیگر نیز که سال گذشته به اتهام نقض قانون «عامل خارجی» و انتشار اطلاعات نادرست درباره نیروهای نظامی روسیه زندانی شده، هنوز در انتظار محاکمه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم